صبر و شکیبائی

نوع اصطلاح :
عنوان :
صبر و شکیبائی
حرانی گفته است:
روایت شده که محموله جامه و لباس که قیمت زیادی داشته را، برای امام جواد علیه السلام می بردند که در راه، مورد دستبرد قرار گرفت؛ کسی که محموله را برای حضرت می برد، طی نامه ای ماجرا را به اطلاع وی رساند؛ پس حضرت با خط مبارک خود نوشت: بهقین جان و مال ما، از بخششهای گوارای خدای متعال و از امانتهای اوست که به ما سپرده است؛ در شادی و سرور مورد بهره برداری قرار می گیرد و آنچه که از دست انسان گرفته می شود به جهت عطای أجر و ثواب گرفته می شود پس کسی که فریاد و فغانش، بر صبر و شکیبایی اش فائق آید، اجر و مزدش نابود شده است و ما، از این بابت به خدا پناه می بریم.[1] .
محدث قمی آورده است:
امام جواد علیه السلام فرمود: شکیبا باش، بر ناخوش آیند، در آنچه حق مجبورت می سازد و نیز شکیبا باش، بر خوشایند، در آنچه تو را به سوی هوا و هوس، فرا می خواند. [2] .
اربلی نقل کرده است:
امام جواد علیه السلام فرمود: صبر و شکیبایی بر مصیبت و اندوه، مصیبت و اندوه است بر بد خواه و شماتت کننده آن. [3] .

پی نوشت ها:
[1] تحف العقول: 456.
[2] انوار البهیه: 265.
[3] کشف الغمه 2: 349.
منبع: فرهنگ جامع سخنان امام جواد؛ گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم؛ ترجمه مسلم صاحبی؛ شرکت جاپ و نشر بین الملل چاپ اول زمستان 1387.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir