مشورت کردن و استخاره گرفتن

نوع اصطلاح :
عنوان :
مشورت کردن و استخاره گرفتن
عیاشی گفته است:
از علی بن مهزیار اهوازی روایت شده که گفت: امام جواد علیه السلام در نامه ای برایم نوشت: از فلانی درخواست کن که با من، مشورت نماید؛ (برای من مشورت دهد و برای من در مشورتش همچون برادر محبت، برگزیند، آنچنانکه) برای خود بر می گزیند؛ چه اینکه او از آنچه در شهر و دیارش، روا و رایج است، آگاه می باشد و می داند که چگونه با صاحبان قدرت و حکومت، بده بستان کند؛ البته مشورت کردن، خجسته و مبارک است؛ خدای متعال در قرآن کریم، به پیامبرش فرمود: (فاعف عنهم و استغفر لهم و شاورهم فی الأمر فاذا عزمت فتوکل علی الله ان اللهحب المتوکلین) [1] «پس بر آنها ببخش و برای ایشان، آمرزش بخواه و در کارها، با آنان مشورت کن؛ اما هنگامی که تصمیم گرفتی، (قاطع باش) بر خدا توکل کن؛ زیرا خداوند متوکلان را دوست دارد.» بنابراین، هر گاه آنچه می گوید صحیح و روا باشد، رأی و نظرش را تأیید و تصویب می کنم؛ اما اگر چنین نیست، امیدوارم آن (قول او) را به خواست خداوند، بر صراط روشن قرار دهم. در تفسیر آیه: (و شاورهم فی الأمر) «و در کارها، با آنان مشورت کن.» فرمود:عنی طلب خیر و بهترین تدبیر را کردن. [2] .

پی نوشت ها:
[1] آل عمران 3: 153.
[2] تفسیر عیاشی 1: 205 ح 147.
منبع: فرهنگ جامع سخنان امام جواد؛ گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم؛ ترجمه مسلم صاحبی؛ شرکت جاپ و نشر بین الملل چاپ اول زمستان 1387.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir