پیش‏بینی خطر و بستن دم حیوان

نوع اصطلاح :
عنوان :
پیش‏بینی خطر و بستن دم حیوان
در یکی از سال‏ها، مأمون عباسی عازم مدینه‏ی طیبه شد، چون نزدیک شهر مدینه رسید، عده‏ای از بزرگان به همراه امام محمد جواد علیه‏السلام جهت استقبال مأمون آماده حرکت شدند. هوا بسیار گرم و سوزان و نیز بیابان‏ها خشک و بی‏آب و علف بود. وقتی خواستند سوار حیوانات شوند، امام جواد علیه‏السلام دستور داد تا دم حیوانش را گره بزنند، عده‏ای گفتند: حضرت جواد علیه‏السلام آشنائی به حیوان سواری و بیابان گردی ندارد و نمی‏داند که در چه فصلی و در کجا باید دم قاطر، گره زده شود.
و بالأخره تمامی افراد سوار شدند و برای استقبال مأمون حرکت کردند، مقداری از راه را که پیمودند، مسیر جاده را اشتباه رفتند، در محلی قرار گرفتند که تمام آن گل و لای بود؛ و حیوانات مرتب دم خود را به اطراف حرکت می‏دادند؛ و تمام لباس و سر و صورت افرادی که سوار حیوان‏ها بودند کثیف و پر از گل شد. ولی حضرت کمترین آلودگی به لباس و بدنش اصابت نکرد و دیگران فهمیدند، پیش‏بینی حضرت صحیح بوده است. [1] .

پی نوشت ها:
[1] الخرایج و الجرایح: ج 2، ص 669، ح 13.
منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام محمد جواد؛ مؤلف: عبدالله صالحی؛ نشر مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir