خیانت

نوع اصطلاح :
عنوان :
خیانت
از یادآوری جریان پرسش و پاسخ « یحیی بن اکثم » در مجلس مأمون و این که هیچ یک از افراد به جز امام جواد ، نتوانسته بود جواب مسائل شرعی را بدهند ، شدیداً ناراحت بود . می‏دید هر روز بیش از پیش بر محبوبیت امام افزوده می‏شود و آبروی خلفای عباسی روز به روز بیش‏تر می‏رود ! کینه‏ی دیرینه زمانی بیش‏تر شد که دزدی را دستگیر کردند و برای قطع دست او عالم‏نمایان درباری همه نظریات اشتباه دادند ، اما امام با آیات قرآن و دستور خدا ، راه درست مجازات شرعی را بیان کرد .
اکنون که معتصم بر تخت سلطنت تکیه زده بود ، فکر انتقام را در سرش می‏پروراند . وقتی به گذشته‏ها می‏اندیشید و به یاد می‏آورد محمد بن علی - امام جواد - چندین بار آنان را رسوا کرده ، انگیزه‏ی انتقام در ذهنش تقویت می‏شد . از این رو به سراغ دختر برادرش رفت .
او نقطه‏ی ضعف «ام‏فضل » را می‏دانست و فهمیده بود دل خوشی از شوهرش ندارد و گرفتار احساسات زنانه بوده ، به همسر دیگر امام حسادت می‏ورزد . «ام‏فضل » را مناسب‏ترین راه برای عملی کردن نقشه‏ی شومش می‏دید .
با جعفر ، برادر ام‏فضل نقشه‏اش را در میان گذاشت و او را هم برای کشتن امام تحریک کرد . سه نفری - معتصم ، جعفر و ام‏فضل - فکرهایشان را روی هم ریختند .
ام‏فضل زیر چشمی به دانه‏های انگوری که به مرور کم می‏شد ، نگاه می‏کرد و نفس‏نفس می‏زد . می‏دانست چه خیانتی در حق شوهرش می‏کند . پس از کم شدن نوزده حبه‏ی انگور ، وقتی به یاد آورد که بیوه خواهد شد ، فریادی زد و به گریه افتاد .
امام به ام‏فضل - همسر بی‏وفایش - نگاه کرد و متوجه عمل خائنانه‏ی او شد فرمود :
-زن ! می‏دانی چه کردی ؟
ام‏فضل فقط گریه می‏کرد و حرفی برای گفتن نداشت . حضرت دوباره فرمود :
- به خدا قسم ! خدا تو را به مرضی مبتلا خواهد ساخت که هیچ راه درمانی برای آن پیدا نمی‏کنی ؛ حتی از بازگو کردن دردت نیز شرم خواهی کرد .
دو روز بعد انگور مسموم اثر خود را گذاشته و امام در غربت به شهادت رسید . [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار ، ج 50 ، ص 17.
منبع: حیات پاکان (داستانهایی از زندگی امام جواد)؛ مؤلف: مهدی محدثی؛ بوستان کتاب چاپ دوم 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir