در جواب یک معمای فقهی

نوع اصطلاح :
عنوان :
در جواب یک معمای فقهی
یا أبامحمد ما تقول فی رجل حرمت علیه امرأة بالغداة و حلت له ارتفاع النهار و حرمت علیه نصف النهار، ثم حلت له الظهر ثم حرمت علیه العصر، ثم حلت له المغرب، ثم حرمت علیه نصف اللیل ثم حلت له الفجر، ثم حرمت علیه ارتفاع النهار، ثم حلت له نصف النهار؟ فبقی یحیی و الفقهاء بلسا خرسا!
فقال المأمون: یا أباجعفر أعزک الله بین لنا هذا؟ فقال علیه‏السلام هذا رجل نظر الی مملوکة لا تحل له، اشتریها فحلت له. ثم أعتقها فحرمت علیه، ثم تزوجها فحلت له، فظاهر منها فحرمت علیه. فکفر الظهار فحلت له، ثم طلقها تطلیقة فحرمت علیه، ثم راجعها فحلت له، فارتد عن الاسلام فحرمت علیه، فتاب و رجع الی الاسلام فحلت له بالنکاح الأول، کما أقر رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم نکاح زینب مع أبی‏العاص بن الربیع حیث أسلم علی النکاح الأول. [1] .
امام جواد علیه‏السلام به یحیی بن اکثم فرمود:
ای ابامحمد! چه گویی درباره‏ی مردی که بامداد زنی بر وی حرام بود و روز که برآمد بر او حلال شد، نیمه‏ی روزش حرام شد و هنگام ظهرش حلال گردید و وقت عصر بر او حرام شد و مغربش حلال گردید و نیمه شب بر او حرام شد و سپیده دم بر وی حلال شد و روز که برآمد بر او حرام شد و نیمه روز بر او حلال گردید.
یحیی و دیگر فقها در برابر او حیران گردیده و از کلام بازماندند!
مأمون گفت: یا اباجعفر! خدای، عزیزت بدارد. این مسئله را برای ما بیان کن. امام علیه‏السلام فرمود:
این مردی است که به کنیزک دیگری نگاه کرده و او را خریده و بر وی حلال شده، سپس آزادش کرده و بر او حرام شده، سپس او را به زنی گرفته و بر او حلال شده، و ظهارش کرده [2] و بر او حرام شده و کفاره‏ی ظهار داده و حلال شده، سپس یک بار طلاقش داده و حرام شده، سپس به او رجوع کرده و حلال شده، پس آن مرد از اسلام برگشته و زن بر او حرام شده و باز توبه کرده و به اسلام برگشته و به همان نکاح سابق بر او حلال شده، چنان که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم زینب را به ابی‏العاص بن ربیع که مسلمان شد، به همان نکاح اول تسلیم نمود.

پی نوشت:
[1] تحف العقول، ص 454.
[2] ظهار این است که کسی به زنش بگوید: ظهرک کظهر امی - یعنی پشت تو مانند پشت مادر من است.

منبع: سیره و سخن پیشوایان؛ محمد علی کوشا؛ حلم چاپ اول 1384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir