حسن بن حسن (مجروح نینوا)

نوع اصطلاح :
عنوان :
حسن بن حسن (مجروح نینوا)
او را حسن مثنی نیز می‏نامیدند. وی پیش از حرکت به سوی کربلا به منزل عموی خود رفت تا یکی از دو دخترش (فاطمه یا سکینه) را خواستگاری کند. امام حسین علیه‏السلام فرمود: هر کدام را که بیش‏تر دوست داری انتخاب کن. حسن خجالت کشید و پاسخی نداد. امام فرمود: من فاطمه را به ازدواج تو درمی‏آورم، او به مادرم فاطمه دختر پیامبر صلی الله علیه و آله شبیه‏تر است، این ازدواج همان روزها و یا در میان راه مدینه، مکه و کربلا به وقوع پیوست. [1] .
حسن مثنی با همسرش به همراه امام حسین علیه‏السلام کربلا رفت و در روز عاشورا شجاعانه جنگید و حماسه‏ها آفرید و هفده نفر از دشمنان اسلام را به درک واصل کرد. او سخت مجروح گردید و هیجده زخم بر بدنش وارد آمد و بر زمین افتاد و بی‏هوش شد. دشمنان خیال کردند که او کشته شده است، او را رهایش کردند. روز یازدهم محرم عمر سعد دستور داد سرهای شهیدان را از بدن جدا کنند، وقتی به او رسیدند،دیدند حسن بن حسن نیمه جان است. اسماء بن خارجه دایی وی (برادر مادر حسن مثنی) همراه آنان بود، چون چشمش به بدن نیمه جان وی افتاد از عمر سعد تقاضای مصرانه کرد، او را از میان شهدا بیرون آورد و به طرف کوفه برد تا درمانش کند. حسن بن حسن در کوفه به هوش آمد و وحشت زده از عمویش حسین علیه‏السلام پرسید. جواب دادند: شهید گشته است. چون حسن مثنی بهبود یافت روانه‏ی مدینه گشت و در آن جا او را به عنوان مجروح واقعه‏ی کربلا می‏شناختند. او مردی غیور و باهیبت و رک‏گو بود تا آن‏جا که عبدالملک مروان از وی می‏ترسید و چشم می‏زد، هر کجا قدم می‏گذاشت، قضایای کربلا را تعریف می‏کرد و آن را زنده می‏داشت. عبدالملک مروان او را عنصری مزاحم و مخالف علیه خود شناخته بود از این رو دستور داد او را در سن 35 سالگی مسموم کردند [2] ، و به شهادت رساندند، که بعد از شهادت جنازه‏ی وی در بقیع مدفون گشت.

پی نوشت ها:
[1] معجم رجال الحدیث، ج 4، ص 301.
[2] بحارالانوار، ج 44، ص 167 - 166. سادات طباطبایی از نسل حسن مثنی هستند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir