پادشاهان ریزخوار سفره‏ وحی

نوع اصطلاح :
عنوان :
پادشاهان ریزخوار سفره‏ وحی
در کتاب «خرائج» و دیگر کتابها روایت شده است:
روزی امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام در «رحبه» بود. مردی برخاست و گفت: من از رعیت و اهل شهرهای تو هستم.
حضرت علی علیه‏السلام فرمود: تو از رعیت من و از اهالی شهرهای من نیستی، در واقع پادشاه روم تو را به سوی معاویه فرستاده تا پرسشهایی از او بنمایی، ولی معاویه از پاسخ آنها ناتوان شده و تو را به سوی من فرستاده است. آن مرد عرض کرد: راست فرمودی ای امیرمؤمنان؛ معاویه مرا مخفیانه فرستاده؛ ولی تو از آن آگاه شدی در صورتی که جز خدا از این راز آگاه نبود.
امیرمؤمنان علی علیه‏السلام فرمود: از هر کدام از این دو فرزندم که می‏خواهی مشکلت را بپرس.
آن مرد گفت: از این آقازاده‏ای که دارای موهای زیبا و زیاد است، می‏پرسم، منظورش امام حسن علیه‏السلام بود.
در این هنگام امام حسن علیه‏السلام متوجه آن مرد شد و فرمود:
جئت لتسأل: کم بین الحق و الباطل؟ و کم بین السماء و الأرض؟ و کم بین المشرق و المغرب؟ و ما قوس قزح؟ و ما المؤنث؟ و ما عشرة أشیاء بعضها أشد من بعض؟.
تو آمدی تا بپرسی:
1- میان حق و باطل چقدر فاصله است؟
2- مسافت میان آسمان و زمین چقدر است؟
3- فاصله بین مشرق و مغرب زمین چقدر است؟
4- قوس قزح چیست؟
5- مؤنث چیست؟
6- آن ده چیزی که برخی از دیگر سخت‏تر است، کدام است؟
آن مرد گفت: آری (چنین است).
امام حسن علیه‏السلام فرمود: آری؛ (1) میان حق و باطل به اندازه‏ی چهار انگشت فاصله است، چرا که هر چیزی را که با چشمت ببینی حق است و آنچه با گوش خود بشنوی در مواقع زیادی باطل است.
(2) فاصله میان آسمان و زمین به اندازه‏ی نفرین شخص ستمدیده است و آن مقدار که چشم می‏نگرد.
(3) مسافت میان مشرق و مغرب زمین، یک روز راه آفتاب است.
(4) قزح، اسم شیطان است، نگو: قوس قزح، چرا که آن قوس، قوس خدایی است و همان علامت فراوانی (نعمتها) و امان از برای ساکنان زمین از غرق شدن است.
(5) خنثی [1] ، کسی است که معلوم نشود زن است یا مرد؟! باید در حالات وی دقت کرد و اگر او مرد باشد محتلم می‏شود، و اگر زن باشد حائض شده و پستانهایش ظاهر می‏گردد، اگر از این طریق جنسیت او معلوم نشد، موقع ادرار کردن معلوم می‏شود که اگر ادرارش جهش داشته و به دیوار برسد مرد است و اگر همانند شتر به طرف پاهایش بریزد، زن است.
(6) و آن ده چیزی که برخی از برخی دیگر سخت‏ترند چنین است: سخت‏ترین چیزی که خداوند آفریده سنگ است، سخت‏تر از آن آهن که - به وسیله‏ی آن سنگ بریده می‏شود - و شدیدتر از آن، آتش است که آهن را ذوب می‏نماید، و سخت‏تر از آتش، آب است که آن را خاموش می‏کند، و شدیدتر از آب، ابر است که آب را حمل می‏کند، و شدیدتر از ابر، باد است که ابر را پراکنده و حمل می‏کند و شدیدتر از باد، فرشته‏ای است که آن را رد می‏کند، و شدیدتر از آن فرشته، ملک الموت است که آن فرشته را می‏میراند، و شدیدتر از ملک الموت، مرگ است که ملک الموت را نیز می‏میراند و شدیدتر از آن فرمان خدا است که مرگ را دفع می‏نماید [2] .

پی نوشت ها:
[1] منظور از خنثی همان مؤنث است که در اول روایت آمده است.
[2] قطره‏ای از دریای فضائل اهل‏بیت علیهم‏السلام: 2 / 476 به نقل از خرائج: 2 / 57 ح 2.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir