فرمانروایان آفرینش

نوع اصطلاح :
عنوان :
فرمانروایان آفرینش
محمد بن جریر طبری از محمد بن حجاره نقل می‏کند که گفت:
روزی امام حسن مجتبی علیه‏السلام را دیدم در حالی که عده‏ای آهو از کنار ایشان عبور می‏کردند، امام علیه‏السلام آنها را صدا زد، همگی جواب دادند و در مقابل ایشانه حاضر شدند.
عرض کردیم: ای فرزند رسول خدا؛ اینها حیوانات وحشی هستند، معجزه‏ای آسمانی به ما نشان بدهید.
فأومی نحو السماء ففتحت الأبواب و نزل نور حتی احاط بدور المدینة، فتزلزلت الدور کادت أن تخرب.
پس به سوی آسمان اشاره فرمودند، درهای آسمان باز شد و نوری عظیم فرود آمد که تمام خانه‏های مدینه را احاطه کرد، و خانه‏ها به حرکت درآمدند به گونه‏ای که نزدیک بود خراب شوند.
عرض کردیم: ای فرزند پیامبر؛ آن نور را برگردان.
امام علیه‏السلام به ما فرمود:
نحن الأولون، و الآخرون، و نحن الآمرون و نحن النور، ننور الروحانیین، ننور بنور الله و نروح بروحه، فینا مسکنه و الینا معدنه، الآخر منا کالأول و الأول منا کالآخر.
ما (اهل‏بیت) اول هستیم که آفرینش با ما آغاز شده، آخر هستیم که هستی با ما پایان می‏پذیرد، و ما فرمانروایانی هستیم که امر ما را همه‏ی موجودات تکوینا اطاعت می‏کنند، ما نوری هستیم که فرشتگان را روشنی می‏بخشیم، به نور خدا آنها را منور و به بشارت الهی آنها را مسرور می‏گردانیم، جایگاه نور خداوندی در ما و معدن آن به سوی ما است، اول ما مانند آخر ما، و آخر ما همانند اول ما می‏باشد [1] .

پی نوشت ها:
[1] نوادر المعجزات: 126 ح 8، مدینة المعاجز: 2 / 12 ح 858، اثبات الهداة: 2 / 562 ح 28.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir