خبر دادن از نیرنگ و ذلت کوفیان

نوع اصطلاح :
عنوان :
خبر دادن از نیرنگ و ذلت کوفیان
هنگامی مردم کوفه نیرنگ زده و فرزند رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم را تنها گذاشتند و معاویه‏ی ملعون درخواست صلح می‏کرد، آن امام مظلوم خطاب به مردم کوفه این چنین فرمود:
ویلکم، و الله ان معاویه لا یفی لأحد منکم.
وای بر شما مردم، به خدا سوگند؛ معاویه به احدی از شما، وفا نخواهد کرد.
او کشتن من را ضامن شده و می‏پندارم اگر دست در دستش گذارم با او مسالمت کنم مرا رها نخواهد کرد تا برای دین جدم کار کنم.
من قادرم که خدای عزوجل را تنها عبادت نمایم، ولیکن گویا می‏بینم به زودی - ذلت و خواری شما را - به گونه‏ای که فرزندان شما بر درب خانه‏های بچه‏های آنان - بنی‏امیه - ایستاده‏اند از آنها آب و طعام می‏خواهند، خداوند برای آنان این گونه قرار داده پس آنها سیراب و طعام داده نمی‏شوند و این دوری و بیچارگی به خاطر آن چیزی که خودتان با دستهایتان کسب کرده‏اید. پس به زودی خواهند دید آنان که ستم کرده‏اند بازگشت آنها کجا خواهد بود [1] .
در بزم انس با معبود
امام محمدباقر علیه‏السلام در خصوص عبادت امام مجتبی علیه‏السلام فرمودند:
امام حسن علیه‏السلام در عصر خویش عابدترین و زاهدترین مردم بود، هنگامی که یاد قبر می‏نمود می‏گریست. زمانی که از قیامت و محشر و عبور از پل صراط سخنانی را بیان می‏فرمود می‏گریست.
هنگامی که از عرض اعمال در پیشگاه پروردگار یاد می‏نمود آنقدر گریه می‏کرد تا بی‏هوش می‏گشت [2] .

پی نوشت ها:
[1] فضائل امام حسن مجتبی علیه‏السلام: 191.
[2] امالی مرحوم صدوق: 178 م 23 ح 8.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir