جواب دادن به سؤالات خضر

نوع اصطلاح :
عنوان :
جواب دادن به سؤالات خضر
می‏گویند: روزی امیرالمؤمنین علیه‏السلام و امام حسن علیه‏السلام در مسجد نشسته بودند. در این هنگام مردی با هیئت نیکو و جامه‏ی زیبا وارد شد و بر امیرالمؤمنین علیه‏السلام سلام کرد. حضرت جواب فرمود.
آن مرد نشست و گفت: «یا امیرالمؤمنین! مسئله‏ای دارم و آن را از تو می‏پرسم، اگر جواب گفتی می‏دانم که قوم بر تو ستم کرده‏اند و حق ترا غصب نموده‏اند و گرنه تو هم مثل ایشان هستی.»
حضرت علی علیه‏السلام فرمود: «هر چه می‏خواهی بپرس.»
آن مرد گفت: «وقتی انسان می‏خوابد روح او به کجا می‏رود؟ انسانها، چیزهایی که به یاد دارند را چگونه فراموش می‏کنند؟ چگونه است که فرزند انسان گاهی شبیه عموهای خود و گاهی شبیه دائی‏های خود می‏شود؟»
امیرالمؤمنین علیه‏السلام روی مبارک خود را بطرف امام حسن علیه‏السلام کرده و فرمود: «جواب مسائل را بگو.»
امام حسن علیه‏السلام متوجه آن شخص شد و فرمود: «مرد چون به خواب می‏رود، روح عقل او تعلق می‏گیرد به باد و باد به هوا تا آن وقت که می‏خواهد بیدار شود. اگر حق تعالی بخواهد آن روح را بار دیگر به بدن وی بفرستد، دستور می‏دهد روح، باد را می‏کشد و باد هوا را و او می‏رود و مانند قبل ساکن می‏شود. آنچه که انسان به یاد دارد و فراموش می‏کند آن است که دل انسان بر ظرف کوچکی است و بر سر آن طبقی می‏باشد، اگر آن شخص، صلوات بر رسول و آل او بفرستد آن طبق از سر آن برمی‏خیزد و دل او روشن می‏گردد و آنچه فراموش کرده به یادش می‏آید و اگر صلوات نفرستد یا در آن نقصانی بکند طبق بر آن خفته و آنچه یاد داشته را فراموش می‏کند.
علت شباهت فرزند به عموها و دائی‏ها آن است که اگر مرد با عروق ساکن و فراغت بال، با همسرش همبستر شود نطفه بی‏اضطراب در رحم قرار می‏گیرد و فرزندی که بیرون می‏آید به پدر و مادر شبیه می‏شود و اگر نطفه در وقت مجامعت، مضطرب الحال باشد در عروق عموها بیفتد به عموها شبیه می‏شود و اگر در عروق دائی‏ها واقع شود به دائی‏هایش شبیه می‏شود.
آن شخص به امیرالمؤمنین علیه‏السلام گفت: «گواهم و گواهی می‏دهم که خدای تعالی یکی است و محمد صلی الله علیه و آله و سلم، رسول اوست و تو که امیرالمؤمنین هستی وصی و نائب او می‏باشی و پسرت حسن علیه‏السلام، وصی تو است و حسین علیه‏السلام قائم مقام حسن است.» (و تا به قائم آل محمد علیهم‏السلام یک یک را بدین طریق شمرد) و گفت: «قائم آل محمد علیه‏السلام، صاحب الامر و خاتم همه‏ی ایشان است و جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد بعد از آنکه از جور و ستم پر شو. سلام خدا بر تو باد یا امیرالمؤمنین و بر فرزندان طاهرین تو و رحمت خدا و برکاتش.»
آنگاه برخاست و سر و روی آن حضرت و امام حسن علیه‏السلام را بوسید و بیرون رفت.
حضرت علی علیه‏السلام فرمود: «ای حسن! بدنبال وی بیرون برو و ببین که به کجا می‏رود.»
امام حسن علیه‏السلام به دنبال او بیرون رفت و سریع برگشت و عرض کرد: «چون از مسجد بیرون رفت اثری از او ندیدم.»
آن حضرت فرمود: «ای ابامحمد! دانستی که آن مرد چه کسی بود؟!»
امام حسن علیه‏السلام گفت: «خدا و رسول و وصی رسول، بهتر می‏دانند.»
حضرت علی علیه‏السلام فرمود: «ای فرزند! او خضر علیه‏السلام بود.»
همین کافی است که خضر علیه‏السلام به امامت ائمه‏ی اثنی‏عشر علیهم‏السلام شهادت داد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] خلاصة الأخبار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir