نفس مسیحایی

نوع اصطلاح :
عنوان :
نفس مسیحایی
پادشاه چین وزیری داشت که او صاحب پسری زیبا و خوش چهره بود و شاه نیز دختری صاحب جمال و باادب داشت که مشهور زمانش بود و پادشاه نیز آن دختر را بی‏نهایت دوست می‏داشت.
روزی آن دختر و پسر یکدیگر را در محلی دیدند و همان دیدار اول، جرقه عشق آتشین را میان آن دو شعله‏ور ساخت و محبت به جایی رسید که شب و روز آن دو جوان آرامش نداشتند، تا این که پادشاه از عشق آن دو باخبر شد و چون به غیرت وی سازش نداشت، حکم کرد هر دو را کشتند.
ولی بعد از چندی از گذشت زمانه پشیمان شد، پس وزیر و جمیع عالمان را به حضور طلبید و از آنها خواهش نمود که یک چاره و تدبیری کنند تا این که دختر و پسر زنده شوند!
عرض کردند: «در این عالم هیچ کس نمی‏تواند مرده را زنده کند و قدرت بر چنین امری ندارد مگر یک شخص بزرگواری که در مدینه‏ی منوره است و نام مبارکش حسن مجتبی است، اگر دعا کند مرده زنده می‏شود.»
پادشاه گفت: «خبر بگیرید از اینجا تا مدینه چقدر راه است.»
در جواب گفتند: «شش ماه»
پس یک قاصد چالاک و تندرویی را به حضور طلبید و گفت: «تا مدت یکماه باید حسن بن علی را بیاوری. وگرنه تو را می‏کشم.»
آن قاصد چون از حیات خودش مأیوس شد و لابد و لاعلاج ماند، افسرده حال، دل به مرگ خودش داده روانه شد، چون از شهر خارج شد دو رکعت نماز خواند و با اخلاص کامل به سجده افتاد و عرض کرد: «خدایا از این غم و غصه مرا خلاص بفرما، و مرا از کشته شدن نجات بده.»
در حالی که آن قاصد به سجده افتاده بود، امام مجتبی علیه‏السلام به قدرت الهی حاضر شد و پای مبارک به آن قاصد زد و فرمود: «بلند شو»
قاصد بلند شد و ایستاد و عرض کرد: «آقا شما کی هستید؟»
فرمود: «من حسن بن علی هستم.»
قاصد شاد شد و به اتفاق هم آمدند نزد پادشاه، بعد از تهنیت و زیارت امام علیه‏السلام، حضرت فرمود جنازه‏ی دختر و پسر را آوردند و شاه از حضرت التماس و درخواست نمود:
«دعا کنید تا خداوند این دو مرده را حیات جدید بدهد.»
پس امام علیه‏السلام با نفس مسیحایی خویش دعا کرد و خداوند احدیت به قدرت قاهره‏ی خودش هر دو را زنده کرد.
پس عاقبت، پادشاه دختر خود را به وصلت پسر وزیر درآورد[1] .

پی نوشت ها:
[1] اثبات الهداة، حر عاملی، ج 2، ص 56، ش 50.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir