مردی که زن شد

نوع اصطلاح :
عنوان :
مردی که زن شد
روزی معاویه بالای منبر بود، در حالی که امام حسن علیه‏السلام در میان جمعیت حاضر در مسجد نشسته بود. معاوه برای مفتضح کردن امام، صدا زد: «ای حسن بن علی! بالای منبر بیا و چند کلمه سخن بگو.»
حضرت بلافاصله برخاستند و بر عرشه‏ی منبر تکیه زدند، بعد از حمد و ثنای الهی و درود بر حضرت ختمی مرتبت صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:
«ایها الناس، اگر طلب کنید در میان جابلقا و جابرسا، از مشرق و مغرب عالم، مردی را که جدش رسول خدا و پدرش علی مرتضی و مادرش صدیقه‏ی کبری باشد نخواهید یافت غیر از من و برادرم حسین. فرزندی پیغمبر منحصر به ماست و خداوند متعال شما را به محمد که جد ماست هدایت کرد ولی شما دست از اهل بیت او برداشتید و ما را وا گذاشتید و حق ما را به این یاغی طاغی دادید (و اشاره به معاویه کرد.)
آنگاه فرمود:
«ایها الناس! انا ابن رسول الله، انا ابن سراج المنیر، انا ابن امیرالمؤمنین، انا المدفوع عن حقی، انا المستجاب الدعوة، لو دعوت الله لجعل العراق شاما و الشام عراقا و جعل المرئة رجلا و الرجل امرءة.»
یعنی: «ای مردم! من فرزند رسول خدا، آن چراغ هدایت می‏باشم، من فرزند امیرمؤمنان علی هستم. خلافت که حق من بود غصب شده در حالی که من مستجاب الدعوه هستم و اگر بخواهم از خداوند که شام را عراق و عراق را شام کند، فورا به انجام می‏رساند و اگر بخواهم زن را مرد و مرد را به زن تبدیل می‏کنم.»
یکی از حامیان معاویه به عنوان خودشیرینی و خودنمایی در نزد معاویه، و به طمع جایزه‏ی او از میان جمع برخاست و فریاد زد:
«ای حسن بن علی! این چه سخنانی است که می‏گویی! چرا هر چه بر زبانت می‏آید می‏گویی، فقط خداوند است که می‏تواند مرد را به زن تبدیل کند و یا زن را به مرد.»
حضرت علیه‏السلام که از طعنه‏ی مرد شامی ناراحت شده بود نگاه تندی با گوشه‏ی چشم به او کرد و فرمود:
«آیا حیا نمی‏کنی ای بی‏شرم بی‏حیا که در جایگاه مردان و میان نامحرمان نشسته‏ای.»
مرد شامی همین که متوجه خود شد، دید که ریش و سبیل‏هایش ریخته و پستان‏های آویخته برآورده و خلقتش تغییر کرده و آلت رجولیت او رفته و صاحب آلت زنانه شده است.
پس مردم از اطراف به او نگاه کردند و شروع به خندیدن و استهزاء او نمودند. و آن بدبخت اقبال برگشته، عبا را بر سر کشید و دوان دوان از مسجد خارج شد.
حضرت علیه‏السلام فرمودند:
«اکنون این مرد نگون بخت به خانه می‏رود و زنش را مرد می‏یابد، که با او هم بستر می‏شود، و عاقبت صاحب فرزندی می‏شود که خنثی است!» (یعنی معلوم نیست که دختر است یا پسر.)[1] .

پی نوشت ها:
[1] جامع النورین، سبزواری، ص 38.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir