نیکی مضاعف‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
نیکی مضاعف‏
خیلی تعجب کرده بودم، پیش خود فکر می‏کردم این چه کاری بود که او کرد! مگر یک شاخه گل چه ارزشی داشت، آیا عمرش بیش از یکی دو روز بود، وقتی طراوتش را از دست بدهد باید درون سطل زباله انداخته شود.
دیگران نیز مثل من تعجب کرده بودند. عده‏ای با هم در گوشی صحبت می‏کردند، عده‏ای هم مات و مبهوت مانده بودند که حکمت این کار چه بود.
طاقتم تمام شد، پرسیدم: ای پسر رسول خدا، این چه کاری بود که شما کردید، آن کنیز فقط یک شاخه گل بی‏مقدار به شما داد نه بیشتر، آن وقت شما او را آزاد کردید، آیا این لطف بیش از حد نیست.
امام حسن مجتبی علیه‏ السلام که آن مجالس را برای تربیت امت اسلام ترتیب می‏داد و همه‏ی حرکات و سخنانش درس زندگی برای شنوندگان بود، با تبسمی به زیبایی بهار به همه‏ی افراد جمع نگریست، سپس رو به من کرد و گفت «این ‏که نیکی و مهربانی کسی را با نیکویی بیشتری پاسخ دهی کمال ادب آدمی را می‏رساند» و سپس خطاب به همه حضار فرمود: خدا در قرآن فرموده است هنگامی که کسی به شما تحیت می‏گوید: و احترام می‏کند پاسخ محبت او را به بهترین شکل ممکن بدهید، [1] حال شما بگویید آیا پاسخ خوبی آن کنیز می‏توانست چیزی بهتر از آزادی‏اش باشد؟ [2] .

پی نوشت ها:
[1] (اذا حییتم بتحیة فحیوا باحسن منها) «نساء (4) آیه‏ی 86».
[2] تفسیر نمونه، ج 4، ص 42.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir