کانون مهر

نوع اصطلاح :
عنوان :
کانون مهر
- کمک کنید، به من عاجز و درمانده کمک کنید، خدا به شما عوض بدهد.
مرد فقیر با این سخنان از کنار عابری گذشت. رهگذر دست در جیب خود کرد و سکه‏ای به او داد. مرد فقیر وقتی به سکه نگاه کرد گفت: در این شهر کسی هست که بتواند کمک بیشتری کند؟ و آن مرد او را به مسجد راهنماییی کرد و سخاوتمند شهر را به او نشان داد.
مرد فقیر با همان کلمات به مردمی که در مسجد بودند نزدیک شد. امام حسن علیه‏ السلام گفت: ای مرد، کمک خواستن در سه مورد درست است؛ یکی این ‏که خونبهایی به گردنت باشد و توان پرداخت آن را نداشته باشی، دوم این‏ که بدهکار باشی و نتوانی بدهی خود را پرداخت کنی و سوم این‏ که درمانده شده باشی و دستت به جایی نرسد، تو مبتلا به کدام یک از این سه چیز هستی؟
- برای یکی از همین سه علت دست نیاز پیش مردم دراز کرده‏ام، بیچاره و فقیرم و توان سیر کردن شکم زن و فرزندانم را نیز ندارم.
امام حسن علیه‏ السلام پنجاه دینار به او بخشید و به پیروی از او امام حسین علیه‏ السلام نیز چهل و نه دینار و عبدالله بن جعفر [1] چهل و هشت دینار به او داد.
مرد فقیر شادمان شد و از آنان تشکر کرد و برگشت. در راه آن رهگذر را دید و جریان را بازگو کرد، عابر گفت: می‏دانستم این خاندان، مظهر سخاوت و سرچشمه‏ی خوبی‏ها هستند، هرگز مثل آنان پیدا نخواهد شد، هیچ‏کس از در خانه‏ی این بزرگواران دست خالی و مأیوس برنمی‏گردد.
به برکت آن سکه‏ها مرد فقیر از بیچارگی نجات یافت و برای خودش کار و کسبی به راه انداخت و هرگز تا آخر عمر محتاج کسی نشد. [2] .

پی نوشت ها:
[1] عبدالله بن جعفر بن ابی طالب، پسر عموی امام حسن و امام حسین علیهما السلام و همسر حضرت زینب علیهاالسلام بود و به نیکوکاری مشهور بود.
[2] بحارالانوار، ج 43، ص 333.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir