مشکل گشایی‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
مشکل گشایی‏
- اگر آن جا بروی جوانمردترین فرد این دیار را خواهی یافت.
پرسان‏پرسان رفت تا به مسجدی که نشانش داده بودند رسید. شخصی را دید که به نماز ایستاده و چهره‏اش غرق در نور است و معنویت از چهره‏اش هویداست، فهمید این شخص همان گمشده‏ی اوست، اوست که می‏تواند مشکلش را حل کند و دستش را بگیرد.
مدتی رکوع و سجودش را نگاه کرد، چه باوقار و چه زیبا سر بر آستان خدا می‏سایید و چه اشکی می‏ریخت.
در آن لحظه مرد عابدی به او رسید و گفت: این‏جا چه می‏خواهی؟ برو پی کارت!
- با آن مرد کار دارم.
- با حسین بن علی علیه‏ السلام چه کار داری؟ مگر نمی‏بینی در اعتکاف است، برو و فردا بیا، فردا سومین روز اعتکافش تمام می‏شود.
- عجب، پس او حسین است؟ افسوس، چقدر حیف شد، کاش می‏شد
امروز حاجت مرا برآورده می‏کرد.
این را گفت و به راه افتاد. مرد عابر که دلش به حال او سوخته بود خود را به او رسانید و گفت: سراغ برادرش برو، حسن بن علی علیه‏ السلام می‏تواند کمکت کند.
مرد رفت و به خانه‏ی امام رسید و در زد. غلام امام حسن علیه‏ السلام در باز کرد و او را به حضور امام راهنمایی کرد. پس از سلام و علیک، مرد گفت: ای آقا، دستم به دامانت، حاجتی دارم و به امیدی به در خانه‏ات آمده‏ام؛ کمکم کن تا حقم را از آن ظالم باز ستانم.
- پیش برادرم حسین نرفتی؟
- چرا، رفتم ولی در مسجد معتکف شده و در حال نماز بود، نخواستم مزاحم او شوم و اعتکافش را به هم بزنم.
امام حسن علیه‏ السلام فورا کفش‏هایش را پوشید و برخاست، همراه آن مرد شد تا مشکلش را حل کند. مرد گفت: شرمنده‏ام از این ‏که این‏ طور مزاحم شدم ببخشید.
- نه، اصلا مزاحمتی نیست، بلکه افتخار است، خدا می‏داند برآوردن حاجت مؤمن از یک ماه عبادت و اعتکاف بهتر است، اگر برادرم نیز متوجه حضور تو می‏شد حتما اعتکافش را می‏شکست و حاجتت را برآورده می‏کرد. [1] .

عبادت به جز خدمت خلق نیست
به تسبیح و سجاده و دلق نیست‏

پی نوشت ها:
[1] کافی، ج 2، ص 198.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir