پاسخ یک پرسش پیچیده

نوع اصطلاح :
عنوان :
پاسخ یک پرسش پیچیده
روزی، گروهی از شیعیان به خانه‏ی امام علی علیه‏السلام برای سؤال از یک مسأله‏ی پیچیده آمدند. آن روز، امام علی علیه‏السلام در خانه نبود و فرزند بزرگوارش، امام حسن علیه‏السلام، در جایگاه پدر بزرگوارش نشسته بود.
آنها، به امام حسن علیه‏السلام عرض کردند: ما، برای حل مشکلی به اینجا آمده‏ایم.
امام حسن علیه‏السلام فرمود: مشکل شما چیست؟
آنها گفتند: مشکل ما این است که:
زنی با شوهر خود، همبستر شده، سپس بلافاصله، با دختری هم تماس گرفته (یعنی: آن زن، با آن دختر عمل مساحقه را انجام داده است) و نطفه‏ی شوهرش را به رحم آن دختر انتقال داده و آن دختر هم از این راه باردار شده است!
حالا، ما می‏خواهیم بدانیم که نظر اسلام، درباره‏ی چنین زنی چیست؟
امام حسن علیه‏السلام فرمود: آری، مسأله پیچیده‏ای است و برای حل آن، حضور امام علی علیه‏السلام لازم است. در عین حال، من پاسخ این مسأله را می‏دهم، اگر پاسخ من صحیح بود، که از ناحیه خداوند متعال و امام علی علیه‏السلام است و اگر پاسخ من اشتباه بود، از ناحیه‏ی خودم می‏باشد.
حکم اسلام، در این مورد، چنین است:
1. مهریه‏ی آن دختر، به اندازه‏ی مهریه‏ی دختران امثال او (به دستور حاکم شرع) از آن زن گرفته و به دختر داده می‏شود؛ زیرا، هنگام تولد بچه، او دیگر دختر نخواهد بود.
2. باید آن زن را مانند زن زناکار کیفر (سنگسار) نمایند؛ زیرا، گناه او (نتیجه‏اش) با زنای زن شوهر دار یکی است.
3. صبر می‏کنند تا بچه متولد شود، سپس آن بچه را به صاحب نطفه (شوهر آن زن گناهکار) می‏دهند و بر آن دختر، مجازات حد را جاری می‏سازند.
آن گروه، از محضر امام حسن علیه‏السلام خارج شدند و در مسیر راه، با امیرمؤمنان، امام علی علیه‏السلام، ملاقات نموده و ماجرای ملاقات خود با امام حسن علیه‏السلام را به عرض آن حضرت رساندند.
سپس، امام علی علیه‏السلام فرمود:
«لو أننی المسئول، ما کان عندی فیها أکثر مما قال ابنی»[1] .
یعنی: «اگر این سؤال از من می‏شد، در نزد من، زیادتر از آن چه که پسرم گفت، نبود.»
یعنی، پاسخ مسأله، همان است که فرزندم امام حسن علیه‏السلام به شما داده است[2] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالأنوار، ج 43، ص 353.
[2] سیره‏ی چهارده معصوم علیهم‏السلام، ص 264 (با اندکی تصرف و تغییر).
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir