کفاره‏ تخم‏های خام شترمرغ

نوع اصطلاح :
عنوان :
کفاره‏ تخم‏های خام شترمرغ
ابن‏شهرآشوب، روایت کرده است:
مرد عربی، نزد ابوبکر آمد و به او گفت: من در حال احرام، چند تخم، از تخم‏های شترمرغ را، نپخته خورده‏ام. اکنون، تو بگو که تکلیف من چیست و چه چیزی بر من واجب است؟
ابوبکر، نتوانست پاسخ او را بدهد و به او گفت: قضاوت در مسأله‏ی تو بر من مشکل است.
آنگاه، ابوبکر آن مرد عرب را، به سوی عمر راهنمایی کرد.
عمر نیز او را به سوی عبدالرحمن، معرفی و راهنمای کرد.
عبدالرحمن، نیز در پاسخ مرد عرب درماند.
پس از آنکه، همگی درمانده شدند، آن مرد عرب را به سوی امیرمؤمنان علیه‏السلام راهنمایی کردند. وقتی که آن مرد عرب، نزد امیرمؤمنان علیه‏السلام آمد، آن حضرت به امام حسن علیه‏السلام، و امام حسین علیه‏السلام، اشاره کرده و به مرد، فرمود: از این دو پسر، از هر کدام که خواستی، سؤال کن.
امام حسن علیه‏السلام، رو به مرد عرب کرده و فرمود: آیا تو شتر داری؟
مرد عرب پاسخ داد:آری.
امام حسن علیه‏السلام فرمود: به عدد تخم‏های شترمرغ که خورده‏ای، شترهای ماده را، با شترهای نر جفت‏گیری کن و هر عدد بچه شتری که از آن دو پیدا شد، آنها را به خانه‏ی کعبه هدیه کن.
امیرمؤمنان علیه‏السلام، رو به فرزند خود، امام حسن علیه‏السلام کرده، فرمود پسر جان! شترها، گاهی بچه می‏اندازند و یا بچه‏ی مرده به دنیا می‏آورند؟!
امام حسن علیه‏السلام، پاسخ داد: اگر شتران، گاهی بچه انداخته یا بچه‏ی مرده به دنیا می‏آورند، تخم مرغان نیز گاهی فاسد و بی‏خاصیت می‏شود!
در این وقت، حاضران، صدایی شنیدند که می‏گفت:
«معاشر الناس! ان الذی فهم هذا الغلام، هو الذی فهمها سلیمان بن داوود».
یعنی: «ای مردم! آن چه را که این پسر کوچک فهمید، همان بود که سلیمان بن داوود فهمیده بود».[1] .

پی نوشت ها:
[1] مناقب، ابن‏شهرآشوب، ج 4، ص 10؛ زندگانی امام حسن مجتبی علیه‏السلام، رسول محلاتی، ص 102؛ کلمة الامام الحسن، ص 230؛ بحارالأنوار، ج 43، ص 354؛ اثبات الهداة، ج 2، ص 546؛ طبق نقل آفتاب مهربانی، صص 45 - 46.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir