پاسخ به پرسش پادشاه روم

نوع اصطلاح :
عنوان :
پاسخ به پرسش پادشاه روم
علامه‏ی مجلسی قدس سره در جلد دهم از کتاب بحارالأنوار، از کتاب تفسیر علی بن ابراهیم، روایت می‏کند که: پادشاه روم، از حضرت امام حسن مجتبی علیه‏السلام، موضوعات متعددی را پرسید، که از جمله‏ی آن سؤالها است:
1. آن هفت چیزی را که خداوند خلق کرد، در حالیکه آنها در رحم مادر نبودند، کدامند؟
حضرت امام حسن مجتبی علیه‏السلام فرمود: (آن هفت چیز عبارتند از:)
1. حضرت آدم علیه‏السلام.
2. حضرت حوا علیه‏السلام.
3. قوچ حضرت ابراهیم علیه‏السلام.
4. ناقه‏ی حضرت صالح علیه‏السلام.
5. ابلیس.
6. مار.
7. کلاغی را که خداوند متعال، آن را در قرآن ذکر فرموده است.
آن کلاغ، همان است که خداوند متعال، در آیه‏ی مبارکه‏ی سی و یکم از سوره‏ی شریفه‏ی مائده، به آن اشاره کرده است، چنانکه می‏فرماید:
«فبعث الله غرابا یبحث فی الأرض لیریه کیف یواری سوأة أخیه...»
آنگاه، پادشاه روم راجع به ارزاق خلایق، از حضرت امام حسن مجتبی علیه‏السلام پرسید.
امام حسن مجتبی علیه‏السلام فرمود: ارزاق خلایق، در آسمان چهارم است و به اندازه‏ی معلومی نازل می‏شود و تقسیم می‏گردد.
پادشاه، روم از امام حسن علیه‏السلام، درباره‏ی ارواح مؤمنان پرسید که آنان پس از مردن در کجا خواهند بود؟ امام حسن علیه‏السلام فرمود: آنها در هر شب جمعه، نزد صخره‏ی (سنگ) بیت المقدس، اجتماع می‏کنند. پادشاه روم پرسید: ارواح کفار در کجا اجتماع می‏کنند؟
امام حسن علیه‏السلام فرمود: ارواح کفار، در وادی حضر موت، که پشت شهر یمن است، اجتماع می‏نمایند.
همین که امام مجتبی علیه‏السلام، این جوابها را فرمود، پادشاه روم متوجه یزید بن معاویه لعنهما الله شد، که در آن مجلس حضور داشت و به او گفت: آیا فهمیدی که این علم، یک نوع علمی است که آن را کسی نمی‏داند، مگر پیغمبر مرسل، یا وزیر او، که خدا او را به مقام وزارت، محترم شمرده باشد، یا عترت حضرت مصطفی صلی الله علیه و آله و غیر از او، آن دشمنی است که خداوند، به قلب او مهر زده (که نمی‏تواند چیزی را بفهمد) و او دنیای خویش را بر آخرت خود و هوا و هوس را بر دین خویش، برگزیده است و او ست که از ظالمین و ستمکاران خواهد بود.
یزید، از این سرزنش‏ها ساکت و خجل شد.
آنگاه، پادشاه روم بعد از آن که جایزه‏ی نیکویی را به امام حسن علیه‏السلام داد، به آن حضرت گفت: دعا کن تا خداوند دین پیامبر تو را نصیب من نماید؛ زیرا که حلاوت سلطنت، میان من و ایمان آوردن، حایل شده است و من، این مقام را شقاوت و عذاب دردناکی می‏بینم.
پس از این جریان، یزید به جانب پدرش معاویه برگشت و پادشاه روم، برای معاویه نوشت: آن کسی که بعد از پیغمبر شما، خداوند به او علم و دانش داد و طبق تورات، انجیل، زبور، فرقان (یعنی قرآن) و آنچه که در آنها نوشته شده است، قضاوت و حکومت کند، حق و خلافت برای او خواهد بود[1] .

پی نوشت ها:
[1] ستارگان درخشان، سرگذشت امام حسن مجتبی علیه‏السلام، ص 59؛ طبق نقل آفتاب مهربانی، صص 58 - 60.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir