پاسخی به نامه‏ تسلیت آمیز اصحاب

نوع اصطلاح :
عنوان :
پاسخی به نامه‏ تسلیت آمیز اصحاب
علامه مجلسی (ره)، در کتاب «جلاء العیون» فرموده است:
شیخ طوسی (ره)، به سند معتبر، از حضرت امام جعفر صادق، روایت کرده است که:
دختری از دختران حضرت امام حسن علیه‏السلام، وفات کرد. سپس، گروهی از اصحاب آن حضرت، نامه‏ی تعزیت (و تسلیتی را) برای آن حضرت، نوشتند.
آنگاه، حضرت امام حسن مجتبی علیه‏السلام، در پاسخ نامه‏ی اصحاب خود، این چنین مرقوم فرمود:
أما بعد؛ نامه‏ی شما که مرا در مرگ فلان دختر من، تسلی داده بودید، که من در بلای او صابر هستم.
به درستی که مصایب زمان، مرا به درد آورده است و نوایب دوران و مفارقت دوستانی که با آنها الفت داشته‏ام، مرا آزرده کرده است و برادرانی که من، آنها را دوست خود می‏انگاشتم و از دیدنشان شاد می‏شدم و دیده‏های آنان نیز، به ما روشن بود.
پس مصایب ایام، به ناگاه ایشان را فروگرفت و مرگ، ایشان را ربود و به لشکرهای مردگان برد. ایشان با یکدیگر مجاور هستند، بدون آنکه در میانشان، آشنایی باشد، و بدون آنکه یکدیگر را ملاقات کنند و بدون آنکه از یکدیگر بهره‏مند گردند، یا به زیارت یکدیگر روند، با آنکه خانه‏های آنها، بسیار به یکدیگر نزدیک است.
خانه‏های بدنهای آنها، از صاحبانشان خالی گشته و دوستان و یارانشان، از آنها دوری کرده‏اند. ما خانه‏ای مثل خانه‏ی آنها و کاشانه‏ای مثل قرارگاه ایشان، ندیده‏ایم.
آنها، در خانه‏های وحشت انگیز ساکن گردیده، از خانه‏های مألوف خود دوری گزیده، دوستان، بدون دشمنی، از آنان مفارقت کرده و آنها را برای پوسیدن و کهنه شدن، در داخل گودال‏ها (قبرها) افکنده‏اند.
این دختر من کنیز مملوکی بود و به راهی پیموده شده که پیشینیان به آن راه رفته‏اند رفت، و آیندگان نیز، به آن راه خواهند رفت. والسلام[1] .

پی نوشت ها:
[1] منتهی الآمال، محدث قمی، ج 1، ص 268. (با بازنویسی ما).
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir