تولیت، و نظارت بر اوقاف و اموال پدر

نوع اصطلاح :
عنوان :
تولیت، و نظارت بر اوقاف و اموال پدر
حضرت امیرمؤمنان، امام علی علیه‏السلام تولیت و نظارت اوقاف و اموال خود را به امام حسن علیه‏السلام و پس از او، به امام حسین علیه‏السلام واگذار فرمود و این وصیت نامه را امام علی علیه‏السلام، پس از بازگشت از صفین، امضاء فرموده است، که سید رضی «رحمه الله»، در کتاب وقف در نهج‏البلاغه، آورده است و خلاصه‏ی آن، چنین است:
بدین ترتیب، بنده‏ی خدا، علی بن ابی‏طالب، امیرمؤمنان، درباره‏ی اموال خویش، دستور می‏دهد و امیدوار است که رضای خداوند متعال را بدین وسیله تأمین کند و بهشت برین را که مقام قرب الهی است، به دست آورد و از خشم پروردگار، امان یابد. پسرم، حسن، دستور دارد که اداره‏ی اموال مرا به عهده بگیرد. از آنچه من می‏گذارم به قدر نیاز بهره‏مند گردد. و بازمانده را در راه خدا، به نام خیرات، انفاق کند.
در آن روز که روزگار حسن، به پایان می‏رسد، برادرش حسین، متصدی امر خواهد بود و همچنان، این تولیت، در میان اولاد فاطمه، دست به دست خواهد گشت.
مسلم است که فرزندان دیگر مرا نیز در میراث من، حق ثابتی برقرار است.
ولی تولیت این اموال، جز به فرزندان فاطمه، به هیچ - کس، نخواهد رسید.
من پسران فاطمه را، به تولیت و تصدی اموال خود، برگماشته‏ام، زیرا اینان، پسران پیغمبر گرامی صلی الله علیه و آله و عزیز ما هستند.
من بدین وسیله، رضای الهی و خشنودی پیامبر خدا صلی الله علیه و آله را خواستارم و نیز می‏خواهم که حرمت فرزندان فاطمه آشکار گردد و فضیلت نسل پیامبر خدا صلی الله علیه و آله، مسلم بماند:
1- اصول و اعیان اموال من، ثابت خواهد ماند و متولی، فقط اجازه خواهد داشت که از منافع این دارایی، بهره‏مند گردد و بهره رساند.
2- آنچه از منافع این اعیان و اصول بدست آید، بنا به دستوری که داده‏اند، به مصرف خواهد رسید.
3- نهالهای این نخلستان، از کنار نخل‏ها بریده نخواهد شد و به فروش نخواهد رسید؛ زیرا، احتمال می‏رود که در تعیین زمینی که اصله‏ی خرما در آن غرس شده بود، دستخوش اشتباه و اشکال گردد.
4- کنیزانی را که در خانه‏ی من بسر می‏برند، اگر باردار باشند و پس از من، بار فروگذارند، حق مسلم باشد؛ زیرا که فرزندانشان فرزندان من باشند و از میراث من، بهره‏ای مشروع دارند. ولی اگر کنیز باردار من، بار بگذارد و نوزاد، بدرود زندگی گوید، خود او آزاد خواهد بود[1] .

پی نوشت ها:
[1] شرح نهج‏البلاغه‏ی ابن‏ابی‏الحدید، طبق نقل زندگانی امام حسن بن علی علیه‏السلام، آقای حسین وجدانی، صص 77 - 79.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir