شرط شفاعت او برای ابوسفیان

نوع اصطلاح :
عنوان :
شرط شفاعت او برای ابوسفیان
راوندی می‏گوید:
محمد بن اسحاق گفت:ابوسفیان به مدینه آمد تا با رسول خدا صلی الله علیه و آله تجدید عهد کند، ولی پیامبر صلی الله علیه و آله نپذیرفت. او نزد علی علیه‏السلام آمد و گفت:آیا پسر عمویت امان نامه‏ای برای ما می‏نویسد؟ آن حضرت فرمود:پیامبر صلی الله علیه و آله وقتی تصمیم به کاری بگیرد، هرگز از آن برنمی‏گردد. حسن بن علی علیه‏السلام که 14 ماهه بود، با زبان عربی روشن فرمود:ای فرزند صخر! بگو:لا اله الا الله، محمد رسول الله؛ تا نزد جدم، رسول خدا صلی الله علیه و آله، برایت شفاعت کنم.
ابوسفیان شگفت زده شد. علی علیه‏السلام - در حالی که حسن علیه‏السلام در حال راه رفتن بود - فرمود:سپاس خدایی را که در ذریه‏ی محمد صلی الله علیه و آله نظیر یحیی بن زکریا قرار داد. [1] .

ابن‏شهرآشوب می‏گوید:
محمد بن اسحاق گفت:ابوسفیان نزد علی علیه‏السلام آمد و گفت:ای اباالحسن! حاجتی دارم. علی علیه‏السلام فرمود:حاجتت چیست؟ ابوسفیان گفت:با من نزد پسر عمویت، محمد بیا و از او بخواه تا پیمانی با ما ببندد و امان نامه‏ای برای ما بنویسد. علی علیه‏السلام فرمود:ای ابوسفیان! رسول خدا صلی الله علیه و آله با تو پیمانی بسته است که هرگز از آن برنمی‏گردد. فاطمه علیهاالسلام پشت پرده بود و حسن علیه‏السلام که 14 ماهه بود، پیش رویش راه می‏رفت. ابوسفیان گفت:ای دختر محمد! به این کودک بگو که با جد خود درباره‏ی من سخن بگوید، تا با این سخن بر عرب و عجم آقایی کند. پس حسن علیه‏السلام نزد ابوسفیان آمد و یک دست خود را بر بینی او، و دست دیگر را بر ریش او زد و خدای سبحان، حسن علیه‏السلام را به سخن آورد و گفت:ای ابوسفیان! بگو لا اله الا الله، محمد رسول الله؛ تا شفیعت شوم. علی علیه‏السلام فرمود:سپاس خدایی را که نظیر یحیی بن زکریا در آل محمد صلی الله علیه و آله از ذریه‏ی محمد مصطفی صلی الله علیه و آله، قرار داد و «در کودکی به او حکمت دادیم [2] ». [3] .

پی نوشت ها:
[1] الخرائج و الجرائح 236:1 ح 1.
[2] مریم:12؛ (و آتیناه الحکم صبیا)
[3] المناقب 6:4.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir