پاسخ امام حسن به پرسش‏های خضر

نوع اصطلاح :
عنوان :
پاسخ امام حسن به پرسش‏های خضر
صدوق با سند خود از امام هادی علیه‏السلام نقل کرده که فرمود:
امیرمؤمنان علیه‏السلام، در حالی که به دست سلمان تکیه کرده و حسن بن علی علیه‏السلام با او بود؛ آمد و وارد مسجدالحرام شد و نشست. در این هنگام، مردی خوش‏اندام با لباسی آراسته، آمد و بر امیرمؤمنان علیه‏السلام سلام کرد. حضرت علی علیه‏السلام پاسخ داد، و او نشست و گفت:ای امیرمؤمنان! درباره‏ی سه چیز از تو پرسش می‏کنم، اگر به آن‏ها پاسخ دادی پی خواهم برد که این مردم از امر تو بر چیزی مسلط شده‏اند که (شایسته‏ی آن نیستند) و داوری من بر ایشان این است که (با این کار نادرست خود،) در دنیا و آخرتشان در امان نخواهند بود، و اگر پاسخ ندادی خواهم دانست که تو و آنان برابرید. امیرمؤمنان علیه‏السلام فرمود:هر چه می‏خواهی بپرس. او گفت:روح انسان هنگام خواب کجا می‏رود؟ آدمی چگونه به یاد می‏آورد و فراموش می‏کند؟ چگونه است که فرزند انسان به عموها و دایی‏های خود شباهت دارند؟ امیرمؤمنان علیه‏السلام به حسن بن علی علیه‏السلام رو کرد و فرمود:ابامحمد! به او پاسخ بده. حسن علیه‏السلام فرمود:
پاسخ پرسش نخست، این است که روح آدمی (هنگام خواب، گویی که) وابسته به باد و باد وابسته‏ی به هواست، تا لحظه‏ای که صاحبش برای بیداری بجنبد. هنگامی که خداوند عزوجل اجازه داد روح نزد صاحبش برگردد روح باد را، و باد هوا را به خود می‏کشد و بدین سان، روح در بدن صاحبش قرار می‏گیرد. اگر خداوند اجازه نداد روح نزد صاحبش برگردد، هوا باد را، و باد روح را می‏کشد و روح تا روز قیامت نزد صاحبش برنمی‏گردد.
پاسخ پرسش دوم این است که دل آدمی (گویی که) در ظرفی است، و بر آن، سرپوشی است، و اگر انسان، صلوات کامل بر محمد (و آل او) بفرستد، آن سرپوش کنار می‏رود و دل روشن می‏شود و انسان آنچه را [از تعهدات ایمانی] فراموش کرده بود، به یاد می‏آورد، و اگر بر محمد و آل محمد درود نفرستد یا از صلوات خود (آل را) کم کند، آن سرپوش بر آن ظرف می‏افتد و دل تاریک می‏شود و انسان آنچه را به ذهن سپرده بود، فراموش می‏کند.
پاسخ پرسش سوم این است که هر گاه مرد با دلی آرام، رگ‏هایی آسوده و تنی بی‏اضطراب، با همسر خود همبستر شود و نطفه در رحم جا گیرد، فرزند به پدر و مادر خود شبیه می‏شود، و اگر مرد با دلی بی‏قرار، رگ‏هایی نیاسوده و تنی ناآرام، با همسر خود همبستر شود، نطفه در درون رحم آشفته می‏شود و بر رگی از رگ‏ها قرار می‏گیرد. اگر نطفه بر رگی از رگ‏های عموها قرار بگیرد، فرزند شبیه عموهایش می‏شود و اگر بر رگی از رگ‏های دایی‏ها قرار بگیرد، شبیه دایی‏هایش می‏شود.
آن مرد گفت:شهادت می‏دهم که هیچ معبودی جز خدا نیست، و پیوسته بر این شهادت خواهم داد، و شهادت می‏دهم که محمد صلی الله علیه و آله رسول خداست، و پیوسته بر این شهادت خواهم داد، و - به امیرمؤمنان علیه‏السلام اشاره کرد و گفت:- شهادت می‏دهم که تو وصی رسول خدا، و پس از او به پا دارنده‏ی حجت اویی، و پیوسته بر این شهادت خواهم داد. و - به (امام) حسن علیه‏السلام اشاره کرد و گفت:- شهادت می‏دهم که تو وصی امیرمؤمنان علیه‏السلام و به پا دارنده‏ی حجت اویی، و شهادت می‏دهم که پس از تو، حسین علیه‏السلام وصی پدر خود و به پا دارنده‏ی حجت اوست، و شهادت می‏دهم که پس از حسین علیه‏السلام، علی بن الحسین علیه‏السلام به پا دارنده‏ی امر اوست، و شهادت می‏دهم که محمد بن علی به پا دارنده‏ی امر علی بن الحسین علیه‏السلام است و شهادت می‏دهم که جعفر بن محمد به پا دارنده‏ی امر محمد بن علی است، و شهادت می‏دهم که موسی بن جعفر به پا دارنده‏ی امر جعفر بن محمد است، و شهادت می‏دهم که علی بن موسی به پا دارنده‏ی امر موسی بن جعفر است، و شهادت می‏دهم که محمد بن علی به پا دارنده‏ی امر علی بن موسی است، و شهادت می‏دهم که علی بن محمد به پا دارنده‏ی امر محمد بن علی است، و شهادت می‏دهم که حسن بن علی به پا دارنده‏ی امر علی بن محمد است، و شهادت می‏دهم بر مردی از فرزندان حسین علیه‏السلام که کنیه و نام او را نمی‏گویند، تا (در آخر زمان) امرش آشکار شود و زمین را از عدل پر کند؛ همان سان که از ظلم پر است.
سلام و رحمت و برکات خدا بر تو باد ای امیرمؤمنان! سپس برخاست و رفت.
امیرمؤمنان علیه‏السلام به حسن علیه‏السلام فرمود:ابامحمد! تعقیبش کن ببین کجا می‏رود؟ حسن بن علی علیه‏السلام به دنبالش رفت و گفت:(آن مرد در دید من بود) تا گام در بیرون مسجد نهاد. پس دیگر ندانستم کجای زمین خدای سبحان او را ربود، برگشتم و به امیرمؤمنان علیه‏السلام گزارش دادم.حضرت علی علیه‏السلام فرمود:ابامحمد! آیا او را شناختی؟ حسن علیه‏السلام می‏گوید:عرض کردم:خدا، پیامبرش و امیرمؤمنان علیه‏السلام داناترند. علی علیه‏السلام فرمود:او خضر علیه‏السلام بود. [1] .

پی نوشت ها:
[1] علل الشرایع:96 ح 6.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir