بند شمشیر علی(ع)

نوع اصطلاح :
عنوان :
بند شمشیر علی(ع)
شیخ مفید رحمه الله با سند خود از ابان بن تغلب نقل کرده است:
امام صادق علیه‏السلام فرمود:صحیفه (کوچکی) در بند شمشیر علی علیه‏السلام بود. علی علیه‏السلام، حسن علیه‏السلام را خواست و آن صحیفه و کاردی را به او داد و فرمود:آن را بگشا. حسن علیه‏السلام نتوانست آن را بگشاید. علی علیه‏السلام آن را گشود و فرمود:بخوان. حسن علیه‏السلام خواند:الف، با، سین، لام. یک به یک حرف‏ها را خواند. سپس آن را پیچید و به حسین علیه‏السلام داد. او نتوانست آن را بگشاید. علی علیه‏السلام آن را گشود و فرمود:فرزندم! بخوان. حسین علیه‏السلام همان گونه که حسن علیه‏السلام خوانده بود، خواند. سپس آن را پیچید و به محمد بن حنفیه داد. او نتوانست آن را بگشاید. علی علیه‏السلام آن را گشود و فرمود:بخوان. او چیزی از آن نفهمید. پس علی علیه‏السلام آن را گرفت و پیچید و به بند شمشیر خود بست.
ابان می‏گوید:از امام صادق علیه‏السلام پرسیدم:چه چیزی در آن صحیفه بود؟ آن حضرت فرمود:آن صحیفه، حروفی بود که هر حرفی از آن، هزار حرف را می‏گشود.
ابوبصیر می‏گوید:امام صادق علیه‏السلام فرمود:برای مردم از آن حروف، دو حرف هم تا روز قیامت آشکار نگردد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] الاختصاص:284.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir