محل دفن امام علی

نوع اصطلاح :
عنوان :
محل دفن امام علی
شیخ طوسی رحمه الله با سند خود از ابوطالب نقل کرده است:
از حسن بن علی علیه‏السلام پرسیدم:امیرمؤمنان علیه‏السلام را کجا دفن کردید؟ حسن علیه‏السلام فرمود:در کنار رودخانه. شبانه او را از کنار مسجد اشعث عبور دادیم. امیرمؤمنان [پیش از مرگ] فرمود:مرا در قبر برادرم، هود دفن کنید.

ابوالفرج با سند خود از حسن بن علی خلال، از جد خود نقل کرده است:
به حسن بن علی علیه‏السلام عرض کردم:امیرمؤمنان علیه‏السلام را کجا دفن کردید؟ فرمود:شبانه او را بیرون آوردیم و از کنار مسجد اشعث عبور دادیم، تا در بیرون کوفه، کنار غری [دفن کردیم]. [1] .

کلینی رحمه الله با سند خود از امام صادق علیه‏السلام نقل کرده است:
پس از آن که امیرمؤمنان علیه‏السلام درگذشت، حسن، حسین علیهماالسلام و دو نفر دیگر [جنازه‏ی] او را بیرون آوردند. آنان از کوفه خارج شدند، کوفه را در جانب راست خود قرار دادند و راه صحرا را پیش گرفتند، تا به غری رسیدند، و آن حضرت را دفن کردند، و قبرش را هموار نمودند و برگشتند. [2] .

کلینی رحمه الله با سند خود از صفوان جمال نقل کرده است:
من، عامر و عبدالله بن جذاعه ازدی، نزد امام صادق علیه‏السلام بودیم، عامر گفت:فدایت شوم!
مردم گمان می‏کنند امیرمؤمنان علیه‏السلام، در رحبه دفن شده است. امام صادق علیه‏السلام فرمود:نه. عامر عرض کرد:پس کجا دفن شده است؟ امام صادق علیه‏السلام فرمود:پس از آن که امیرمؤمنان علیه‏السلام وفات نمود، حسن علیه‏السلام [جنازه‏ی] او را برداشت به پشت کوفه، نزدیک نجف، دست چپ غری، و دست راست حیره آورد و در میان سنگ‏ریزه‏های داغ سپید، به خاک سپرد.
راوی می‏گوید:سپس من به آن جا رفتم. جایی را [دیدم که] به نظرم رسید قبر آن حضرت است. سپس نزد امام صادق علیه‏السلام آمدم و به او خبر دادم. آن حضرت 3 بار فرمود:درست فهمیدی، خدا رحمتت کند! [3] .

پی نوشت ها:
[1] مقاتل الطالبیین:42.
[2] کافی 458:1 ح 11.
[3] کافی 456:1 ح 5.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir