نیرنگ معاویه و نامه‏ امام حسن به او

نوع اصطلاح :
عنوان :
نیرنگ معاویه و نامه‏ امام حسن به او
شیخ مفید می‏گوید:
پس از آن که به معاویة بن ابی‏سفیان خبر رسید که امیرمؤمنان رحلت کرد و مردم با فرزند او، حسن علیه‏السلام بیعت کردند، معاویه پنهانی، یک نفر حمیری را به کوفه، و یک نفر قینی را به بصره فرستاد تا اخبار را به او گزارش داده و تلاش‏های امام علیه‏السلام را خنثی کنند.
حسن علیه‏السلام از توطئه، آگاه شد و دستور داد حمیری را نزد قصابی در کوفه، بیرون آورده گردن زدند و به بصره نیز نوشت تا قینی را نزد بنی‏سلیم بیرون آورده گردن زدند. سپس به معاویه نوشت:اما بعد، تو پنهانی مردان خود را برای دغلکاری و ترور، می‏فرستی، و جاسوسان را مراقب می‏گذاری؟ گویا خواهان برخورد هستی و آن، چه نزدیک است، - به خواست خدا - در انتظارش باش. به من خبر رسید که تو از این مصیبتی که ما دیده‏ایم چنان شادمانی که هیچ عاقلی نیست. در این باره، مثل تو همان است که شاعر گفته است:بگو به کسی که آرزوی مخالف کسی را که درگذشت، دارد تو نیز برای [مرگ] دیگری، همانند آن، آماده شو که گویی فرارسید.
ما و مردگان ما، همانند افرادی هستند که آماده‏ی سفرند و شب را در خانه، به انتظار بامداد، به سر می‏برند. [1] .

ثقفی می‏گوید:
جاریة بن قدامه نزد حسن بن علی علیه‏السلام آمد و دست در دست او نهاد، با او بیعت کرد و به او تسلیت گفت و گفت:چرا نشسته‏ای؟ خدا تو را رحمت کند! حرکت کن! پیش از آن که دشمن به سوی تو راه افتد، ما را به سوی او رهبری کن. حسن علیه‏السلام فرمود:اگر همه‏ی این مردم، چون تو بودند، رهسپارشان می‏کردم؛ ولی یک دوم یا یک دهم مردم این عقیده را ندارند. [2] .

ابن‏اعثم می‏گوید:
عبدالله بن عباس از بصره این نامه را نوشت:
به:بنده خدا، حسن علیه‏السلام، امیرمؤمنان.
از:عبدالله بن عباس.
اما بعد، ای فرزند رسول خدا! پس از پدرت، مسلمانان تو را به ولایت امری برگزیدند و از این که از معاویه و مطالبه‏ی حق خود دست برداری، ناراحتند. آماده‏ی کارزار شو، با دشمن خود پیکار کن، یاران خود را راضی نگهدار و کارهای خود را به کارگزاران نجیب و اصیل، بسپار، که با این کار، قلب‏های مسلمانان را می‏خری. به روش امامان عدل، که به دست آوردن دل‏ها و اصلاح میان مردم است، رفتار کن. بدان! جنگ، نیرنگ است و تو در جنگ، تا در ستیزی و از حق مسلمانی نکاهی، توانمندی. دانستی که مردم از پدر تو، علی علیه‏السلام روگرداندند و به معاویه رو آوردند؛ زیرا در غنیمت‏ها و بخشش‏ها، میان آنان برابری افکند، و این بر آنان، سنگین بود. بدان! تو باکسی می‏ستیزی که تا لحظه‏ی ظهور [و غلبه‏ی] امر خدا، با خدا و پیامبرش ستیز کرد. آنان هنگامی اسلام آوردند و پروردگار را یگانه شمردند، که خدا، شرک را نابود کرد و دین خود را عزت بخشید؛ [آنان] به اظهار ایمان و قرائت قرآن پرداختند در حالی که آیات آن را به سخره می‏گرفتند؛ به نماز برخاستند در حالی که سست (و بی‏توجه) بودند؛ واجبات را انجام دادند در حالی که از آن‏ها ناخرسند بودند. آنان چون دیدند در راه این دین، جز پیامبران نیک‏خوی، و دانشمندان نیک کردار، [تلاش و] همت نکنند. خود را به سیمای صالحان درآوردند، تا مسلمانان به آنان گمان نیک برند؛ در حالی که از آیات خدا روی گردانند.
من، [شما] ابومحمد را گرفتار این قوم، فرزندان و نظائرشان می‏بینم؛ سوگند به خدا! طول عمر آنان، جز گمراهی، و برای دینداران، جز ابهام نیفزوده است. خدا تو را رحمت کند! به پیکارشان برخیز و پستی ایشان را مپسند؛ زیرا پدرت، علی علیه‏السلام به سلطه‏ی آنان بر خود پاسخ نداد [و تسلیم نشد] تا تحت فشار [یاران نادان خود] قرار گرفت و [حکمیت را] پذیرفت در حالی که او می‏دانست اگر آنان به عدالت داوری کنند، او شایسته‏تر است. و چون آنان به هوای خود داوری کردند، علی علیه‏السلام از تصمیم خود برگشت و تصمیم گرفت با آنان نبرد کند؛ تا اجلس فرارسید، و به سوی پروردگار خود شتافت.
ابامحمد! خدا تو را رحمت کند! بنگر و هرگز از آن حقی که تو از دیگری به آن، شایسته‏تری دست مشوی؛ هر چند جز آن، تو را رسد. والسلام علیک و رحمة الله و برکاته.
چون نامه‏ی عبدالله بن عباس آمد و [امام حسن علیه‏السلام] آن را خواند، خرسند شد و دانست که ابن‏عباس با او بیعت کرده و به آنچه حق واجب خدا بر اوست، او را سفارش کرده است.
حسن علیه‏السلام منشی خود را خواست و به او دستور داد نامه‏ای به معاویه بنویسد. [3] .

پی نوشت ها:
[1] الارشاد:188.
[2] الغارات:443.
[3] الفتوح 3 و 285:4.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir