سخن امام درباره‏ صلح و جنگ

نوع اصطلاح :
عنوان :
سخن امام درباره‏ صلح و جنگ
دیلمی می‏گوید:
حسن بن علی علیه‏السلام پس از وفات پدرش، برای اصحاب خود، سخن گفت و حمد و ثنای خداوند به جا آورد و فرمود:سوگند به خدا! خواری و کاستی، ما را از نبرد با شامیان بازنداشت، بلکه ما با سلامتی [دل] و بردباری با آنان پیکار می‏کردیم. پس سلامتی [دل] به سبب دشمنی و بردباری به سبب بی‏تابی فرسوده شد. شما با ما [به سوی دشمن] می‏شتافتید؛ در حالی که دین شما، پیش روی دنیای شما بود. اینک دنیایتان، پیش روی دینتان است. ما برای شما بودیم و شما برای ما، ولی امروز علیه ما هستید. اینک بر این حالتید که دو نوع کشته را می‏شمارید:کشته‏ی صفین، که بر آن می‏گریید و کشته‏ی نهروان، که خونش را می‏طلبید. آن که گریان است، دست از یاری برداشته و آن که خونخواه است، شورشگر است.
همانا معاویه ما را به چیزی فراخوانده است که عزت و عدالت در آن نیست. اگر شما زندگی دنیا را می‏خواهید، پیشنهادش را بپذیریم و این خار در چشم را تحمل کنیم و اگر مرگ [و حیات اخروی] را می‏خواهید، آن را در راه خدا [انجام داده] ارزانی داریم و او را نزد خدا، به داوری بریم.
پس همه‏ی مردم فریاد زدند:ما ادامه‏ی زندگی را می‏خواهیم. [1] .

پی نوشت ها:
[1] اعلام الدین:292.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir