سخنان امام حسن در مجلس معاویه

نوع اصطلاح :
عنوان :
سخنان امام حسن در مجلس معاویه
دینوری می‏گوید:
پس از آن که بیعت با معاویه تمام شد... حسن علیه‏السلام بر منبر رفت و حمد و ثنای خداوند به جا آورد و فرمود:هان، ای مردم! خدا! اول شما را با اول ما (خاندان نبوت) هدایت کرد و خون شما را با آخر ما حفظ کرد. و من بر عهده‏ی شما بیعتی داشتم که بجنگید با هر که جنگیدم، و صلح کنید با هر که صلح کردم. اینک با معاویه، صلح و بیعت کردم، شما نیز بیعت کنید. حسن علیه‏السلام اشاره به معاویه کرد (و این آیه را تلاوت فرمود:) «و نمی‏دانم، شاید او فتنه‏ای برای شما، و تا چند گاهی وسیله‏ی برخورداری باشد. [1] ». [2] .

ابن‏أعثم می‏گوید:
آن روز، مردم رفتند. فردا، حسن علیه‏السلام نزد معاویه رفت و چون در جای خود قرار گرفت، معاویه به او گفت:ابامحمد! تو چنان سخاوتی کردی که نفوس رادمردان از آن، ناتوان است. باکی بر تو نیست که سخن گویی و بیعتت را به مردم اعلام کنی تا بدانند که بیعت کرده‏ای! حسن علیه‏السلام فرمود:این کار را خواهم کرد. سپس فرمود:هان، ای مردم! هوشمندترین هوشمندان، پارسایانند و نادان‏ترین نادانان، فاجران. شما اگر میان شرق و غرب عالم را جست و جو کنید، کسی را که جدش رسول خدا صلی الله علیه و آله باشد جز من و برادرم حسین علیه‏السلام نیابید. شما می‏دانید که خدای تعالی به وسیله‏ی جدم، محمد صلی الله علیه و آله شما را هدایت کرد و از گمراهی نجات داد. و از [چاه] نادانی برآورد، و پس از ذلت، عزت بخشید، و پس از کمی [عده و عده] فراوان کرد. و نیز می‏دانید که معاویه، - در حقی که متعلق به من است نه او - با من ستیز کرد، و من مصلحت امت [و دفع فتنه] را در نظر گرفتم، و شما با من بیعت کردید که صلح کنید با هر که من صلح می‏کنم، و بجنگید با هر که من می‏جنگم، و من ازجنگ میان خود و او، دست شستم و با او بیعت کردم، و دیدم که حفظ خون‏ها، بهتر از ریختن آن است، و در این کار، جز صلاح و دوام شما را نخواستم. «و نمی‏دانم، شاید او فتنه‏ای برای شما، و تا چندگاهی، وسیله‏ی برخورداری باشد. [3] ». [4] .

پی نوشت ها:
[1] انبیاء:111؛ (و ان أدری لعله فتنة لکم و متاع الی حین).
[2] الامامة و السیاسة:163.
[3] انبیاء:111؛ (و ان أدری لعله فتنة لکم و متاع الی حین).
[4] الفتوح 3 و 295:4.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir