مباهات معاویه و پاسخ امام حسن

نوع اصطلاح :
عنوان :
مباهات معاویه و پاسخ امام حسن
ابن‏شهرآشوب می‏گوید:
روزی معاویه از روی مباهات گفت:من فرزند دیار مکه‏ام؛ من فرزند عزیزترین ایشان در بخشش، و گرامی‏ترین‏شان در دودمانم؛ من فرزند کسی هستم که به سبب فضیلتش، در جوانی و پیری، بر قریش سروری کرد.
حسن بن علی علیه‏السلام فرمود:معاویه! آیا بر من مباهات می‏کنی؟! من فرزند ریشه‏های هر خیر و خوبی‏ام؛ من فرزند پناه تقوایم؛ من فرزند کسی هستم که هدایت الهی آورد؛ من فرزند کسی هستم که با فضیلت پیشتاز خود، و با دودمان برین خود [که از پیامبران است]، بر بنی‏آدم سروری کرد؛ من فرزند کسی هستم که فرمانبری از او، فرمانبری خداست و نافرمانی از او، نافرمانی خداست. آیا تو پدری مانند من داری که به او مباهات کنی؟! آیا پیشینه‏ای مانند من داری که با من رقابت کنی؟! می‏گویی:آری یا نه؟ معاویه گفت:می‏گویم:نه، و این برای تو، تصدیق است. امام حسن علیه‏السلام فرمود:
حق، آشکارتر از آن است که تو، پندار در راهش بیفکنی. حق را ژرف اندیشان تیزهوش می‏شناسند. [1] .
نیز می‏گوید:
و [روزی] معاویه به امام حسن علیه‏السلام گفت:حسن! من از تو بهترم. امام حسن علیه‏السلام فرمود:فرزند هند! چگونه؟ معاویه گفت:مردم نزد من می‏آیند، نه نزد تو. امام حسن علیه‏السلام فرمود:دور باد، دور باد شر! ای فرزند جگرخوار! تو والایی نداری. اینان که دور تو جمع می‏شوند، یا مطیع تو هستند و یا ناراضی از تو. کسی که از تو پیروی می‏کند، نافرمانی خدا می‏کند و کسی که از اکراه و ناچاری نزد تو می‏آید، طبق کتاب خدا معذور است. حاشا که گویم:«من بهتر از توأم»؛ زیرا در تو هیچ خیر و خوبی نیست. آری، خداوند مرا از رذیلت‏ها پاک ساخته است و تو را از فضیلت‏ها زدوده است. [2] .

پی نوشت ها:
[1] المناقب 21:4.
[2] المناقب 22:4.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir