قرآن را امام خود گرفتن

نوع اصطلاح :
عنوان :
قرآن را امام خود گرفتن
دیلمی می‏گوید:
حسن علیه‏السلام فرمود:در دنیا به جز این قرآن، چیزی باقی نمانده است پس آن را امام خود قرار دهید تا شما را به هدایت (فطرتتان) راهنمایی کند. سزاوارترین [و نزدیک‏ترین] مردم به قرآن، کسی است که به آن عمل کند؛ هر چند آن را حفظ نکرده باشد و دورترین مردم از قرآن، کسی است که به آن عمل نمی‏کند؛ هر چند آن را بخواند.
و فرمود:هر کس درباره‏ی قرآن، با رأی [و پیشداوری] خود گوید [و تفسیر کند] و حق باشد، باز گناه کرده است.
و فرمود:این قرآن در روز قیامت می‏آید در حالی که راهبر است و پیش برنده؛ مردمی را که حلال خدا را حلال، و حرام خدا را حرام گرفته‏اند و به متشابهات قرآن، ایمان آورده‏اند، به بهشت رهنمون می‏شود و مردمی را که حدود و احکام الهی را تباه کرده‏اند و حرام‏های خدا را حلال گرفته‏اند، به آتش می‏راند. [1] .
اربلی می‏گوید:از سخنان حسن علیه‏السلام است:
در این قرآن، چراغ‏های نور و شفای سینه‏هاست. پس باید سالک، در نور آن سلوک کند و با این ویژگی، دل خود را لگام زند؛ زیرا این اندیشیدن [و از نور قرآن بهره بردن] حیات دل بیناست، همان‏سان که آدمی در تاریکی‏ها، با [تابش] نور، روشنایی می‏گیرد. [2] .

پی نوشت ها:
[1] ارشاد القلوب:79.
[2] کشف الغمة 573:1.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir