اهل بیت و شیعیان

نوع اصطلاح :
عنوان :
اهل بیت و شیعیان
فرات کوفی با سند خود از أصبغ بن نباته نقل کرده است:
عبدالله بن جندب به علی بن ابیطالب علیه‏السلام نوشت:فدایت شوم، ضعفی در من است. تقویتم کن. علی علیه‏السلام به فرزند خود - حسن علیه‏السلام - فرمود تا نامه‏ای به او بنویسد، و او نوشت:
حقا که محمد صلی الله علیه و آله، امین خدا در زمینش بود. پس چون وفات یافت، ما - خاندان او - امین‏های خدا در زمینش هستیم. دانش [سررسید] مرگ‏ها و حوادث نزد ماست، و ما چون کسی را ببینیم، با واقعیت ایمان و با واقعیت نفاقش، او را می‏شناسیم، و شیعیان ما، با نام و نسب، [برای ما،] شناخته شده‏اند. خدا از ما و ایشان پیمان [پایداری در راه خدا] گرفته است، به سرچشمه‏های ما می‏رسند، و به قدمگاه‏های ما درمی‏آیند. کسی جز ما و ایشان، بر آیین [توحیدی] پدر ما - ابراهیم علیه‏السلام - نیست. ما در روز قیامت، دامن پیامبرمان را می‏گیریم و پیامبرمان دست به دامن نور پروردگار است و شیعیان ما دست به دامن ما دارند.
هر که از ما جدا شود، به هلاکت می‏رسد، و هر که از ما پیروی کند، به ما می‏پیوندد، و ترک کننده‏ی ولایت ما، کافر است، و پیرو ولایت ما، مؤمن است. هیچ کافری ما را دوست نمی‏دارد، و هیچ مؤمنی ما را دشمن نمی‏دارد و هر کس با محبت ما بمیرد، خدا را سزد که او را با ما مبعوث کند.
ما برای پیروان خود، نوریم و برای آن که از پی ما می‏آید، هدایتیم، و کسی که از ما رو برتابد، از ما نیست، و هر کس از ما نباشد، بهره‏ای از اسلام ندارد.
خدا به وسیله‏ی ما دین خود را آغاز کرد، و با ما به پایان می‏برد، و با ما سبزه‏های زمین را خوراک شما می‏کند، و خدا با ما، شما را از غرق شدن امان می‏دهد، و با ما، در زندگی و برزخ و قیامت و صراط و میزان و هنگام ورود به بهشت، شما را نجات می‏بخشد.
و مثل ما در کتاب خدا، همچون مثل مشکات است. مشکات، قندیل است، و در ما، چراغ است، و چراغ، محمد صلی الله علیه و آله و خاندان اویند، و چراغ، در شیشه است. «آن شیشه، گویی اختری درخشان است که از درخت خجسته‏ی زیتونی - علی بن ابیطالب علیه‏السلام - که نه شرقی است و نه غربی - نه یهودی است و نه نصرانی - افروخته می‏شود. نزدیک است که روغن [زلال] آن - هر چند بدان آتشی نرسیده باشد - روشنی بخشد. نوری، بر روی نوری دگر است. خدا هر که را بخواهد، به نور خود هدایت می‏کند.» [1] .
و خدا را سزد که یاور ما را در روز قیامت بیاورد در حالی که چهره‏اش درخشان، برهانش تابان و نزد او، دستاویزش بزرگ است.
و خدا را سزد که یاور ما را رفیق پیامبران، شهیدان، صدیقان و صالحان قرار دهد، و آنان چه خوب همدمی‏اند.
و خدا را سزد که دشمن و منکر ولایت ما را رفیق شیطان‏ها و کافران قرار دهد، و ایشان چه بد رفیقی‏اند.
و شهید ما ده درجه برتر از شهدای دیگران است، و شهید شیعیان ما هفت درجه برتر از شهید غیر خودشان است.
پس ما نجیبان [بنی‏آدم] و پیشگامان پیامبران و جانشینان خدا در زمین و همان «خالص شده‏های برای خدا» در کتاب خداییم، و ما نزدیک‏ترین مردم به پیامبر خداییم، و ما آن کسانیم که خدا دین خود را برای ما تشریع کرد، و در کتاب خود فرمود:«از دین، آنچه را که به نوح درباره‏ی آن سفارش کرد، برای شما تشریع کرد، و آنچه را به تو وحی کردیم، و آنچه را که درباره‏ی آن به ابراهیم و موسی و عیسی سفارش نمودیم که دین را برپا دارید، و در آن تفرقه‏اندازی مکنید» [2] - و بر امت محمد صلی الله علیه و آله باشید - [آری:] «بر مشرکان [آنچه که ایشان را به سوی آن فرامی‏خوانی]، گران می‏آید.» [3] . [4] .

پی نوشت ها:
[1] نور:35؛ (الزجاجة کأنها کوکب دری یوقد من شجرة مبارکة) (لا شرقیة و لا غربیة) (یکاد زیتها یضی‏ء و لو لم تمسسه نار نور علی نور یهدی الله لنوره من یشاء).
[2] شوری:13؛ (شرع لکم من الدین ما وصی به نوحا والذی أوحینا الیک و ما وصینا به ابراهیم و موسی و عیسی أن أقیموا الدین و لا تتفرقوا فیه).
[3] شوری:13؛ (کبر علی المشرکین).
[4] تفسیر فرات الکوفی:285، ح 385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir