نام‏های شیعیان در دیوانی نزد امامان

نوع اصطلاح :
عنوان :
نام‏های شیعیان در دیوانی نزد امامان
صفار قمی با سند خود از حذیفه نقل کرده است:
امام حسن علیه‏السلام، معاویه را ترک کرد و به مدینه برگشت. من در راه بازگشت، همراه او بودم. پیش روی آن حضرت، بار شتری بود که از او جدا نمی‏شد. روزی عرض کردم:ای ابامحمد! فدایت شوم، این بار، پیوسته همراه شماست! فرمود:حذیفه! آیا می‏دانی چیست؟
عرض کردم:نه. فرمود:این، آن دیوان است. عرض کردم:دیوان چه چیز؟ فرمود:دیوانی که در آن، نام‏های شیعیان ماست. عرض کردم:فدایت شوم، نام مرا نشان ده. فرمود:فردا، سپیده دم بیا. و من همراه برادرزاده‏ی خود - که خواندن می‏دانست - بامدادان نزد او آمدیم. فرمود:چه می‏خواهی؟ عرض کردم:همان که وعده فرمودی. فرمود:این جوان کیست؟ عرض کردم:برادرزاده‏ام، که خواندن می‏داند و من نمی‏دانم. فرمود:بنشین. و نشستم. فرمود:آن دیوان میانی را بیاورید. آوردند، پس این جوان نگریست و دید نام‏ها آشکار است. در همان حال که می‏خواند، گفت:هان! عموجان!، این نام من است. من گفتم:مادرت به عزایت بنشیند! ببین نام من کجاست؟ و ورق زد [و گشت] و گفت:هان! این است، این نام شماست. و هر دو شادمان شدیم، و آن جوان، در رکاب حسین بن علی علیه‏السلام [در کربلا] به شهادت رسید. [1] .

پی نوشت ها:
[1] بصائر الدرجات:192، ح 6.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir