مبطلات وضو

نوع اصطلاح :
عنوان :
مبطلات وضو
دولابی با سند خود از حسن بن علی علیه‏السلام نقل کرده است:
پیامبر صلی الله علیه و آله نزد فاطمه علیهاالسلام رفت و او برای آن حضرت، سردست [پخته‏ی گوسفندی] آورد. آن حضرت از آن خورد و وضو نگرفت [1] [2] .
طبرانی با سند خود از امام مجتبی علیه‏السلام نقل کرده است:
در خانه‏ی [مادرم] فاطمه علیهاالسلام، نزد رسول خدا رفتم، و او برای آن حضرت، سردست پخته‏ی گوسفندی آورد، و آن حضرت از آن خورد. سپس به نماز برخاست. فاطمه علیهاالسلام جامه‏ی او را گرفت و عرض کرد:ای رسول خدا! آیا وضو نمی‏گیری؟ آن حضرت فرمود:دخترم! چرا وضو بگیرم؟ عرض کرد:از خوردن چیزی که آتش به او رسیده است! فرمود:پاکیزه‏ترین خوراک شما، همان است که آتش به آن رسیده باشد. [3] .

پی نوشت ها:
[1] از طریق عامه نقل شده که یکی از مبطلات وضو، خوردن گوشت و چیزهای دیگری است که آتش به آن می‏رسد. مؤلف مجمع الزوائد در کتاب «الطهارة» خود بابی گشوده است تحت عنوان «باب الوضوء مما مست النار» و این حدیث در رد آن نظر است.
[2] الذریة الطاهرة:118، ح 130.
[3] المعجم الکبیر 86:3، ح 2742.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir