ایستادن هنگام عبور جنازه

نوع اصطلاح :
عنوان :
ایستادن هنگام عبور جنازه
حمیری باسند خود از امام صادق علیه‏السلام، از امام باقر علیه‏السلام نقل کرده است:
حسن بن علی علیه‏السلام با اصحاب خود نشسته بود که جنازه‏ای را عبور دادند. برخی برخاستند ولی آن حضرت برنخاست و چون جنازه را بردند، یکی از یاران گفت:خدا از بلاها حفظت کند! چرا برنخاستی، با این که رسول خدا صلی الله علیه و آله چون جنازه‏ای را از کنارش عبور می‏دادند، برمی‏خاست؟!
امام حسن علیه‏السلام فرمود:رسول خدا صلی الله علیه و آله، یک بار برخاست، و آن زمانی بود که آن حضرت در یک جای تنگی نشسته بود و جنازه‏ی یک یهودی را عبور دادند و او برخاست و دوست نداشت که آن جنازه بر بالای سر او قرار گیرد. [1] .
دولابی با سند خود از امام صادق علیه‏السلام، از امام باقر علیه‏السلام نقل کرده است:
حسن بن علی علیه‏السلام در میان گروهی نشسته بود که جنازه‏ای را عبور دادند، و چون جنازه [به کنار ایشان] رسید، مردم برخاستند و آن حضرت فرمود:جنازه‏ی یک یهودی را که پیامبر صلی الله علیه و آله بر سر راه آن نشسته بود، عبور دادند و پیامبر صلی الله علیه و آله برخاست؛ زیرا دوست نداشت که آن جنازه بر بالای سر او قرار گیرد. [2] .
طبرانی با سند خود از محمد بن سیرین نقل کرده است:
حسن بن علی علیه‏السلام و ابن‏عباس - که خدا از آنان خشنود باد - نشسته بودند که جنازه‏ای را عبور دادند، و یکی از آنان برخاست و دیگری برنخاست. یکی از آنان گفت:آیا رسول خدا صلی الله علیه و آله برنخاست؟ و دیگری پاسخ داد:آری، سپس نشست. [3] .
و نیز طبرانی با سند خود از محمد بن سیرین نقل کرده است:
جنازه‏ای را از کنار ابن‏عباس و حسن بن علی علیه‏السلام عبور دادند، پس حسن علیه‏السلام برخاست و ابن‏عباس نشست. حسن علیه‏السلام فرمود:آیا پیامبر صلی الله علیه و آله برای جنازه‏ی یک مرد یا زن یهودی که از کنارش عبور دادند، برنخاست؟ او گفت:آری و نشست. [4] .

پی نوشت ها:
[1] قرب الاسناد:88، ح 292.
[2] الذریة الطاهرة:112، ح 119.
[3] المعجم الکبیر 86:3، ح 2743.
[4] المعجم الکبیر 86:3، ح 2744.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir