زکات واجب بر مردم

نوع اصطلاح :
عنوان :
زکات واجب بر مردم
فتال نیشابوری می‏گوید:نقل شده است:از حسن بن علی علیه‏السلام از آغاز زکات پرسیدند، فرمود:خدای سبحان به آدم علیه‏السلام وحی فرمود:ای آدم! زکات خود را بده. عرض کرد:پروردگارا! زکات چیست؟ فرمود:برای من، ده رکعت نماز بخوان. پس خواند و عرض کرد:پروردگارا! این زکات، بر من و بر دیگر بندگان تو واجب است؟ فرمود:این زکات نمازی، [تنها] بر تو واجب است، و بر فرزندان تو - هر کدام که مالی جمع کنند -، زکات مالی واجب است. [1] .
قاضی نعمان از حسن بن علی علیه‏السلام - که صلوات خدا بر او باد - نقل کرده است:زکات، از هیچ مالی نمی‏کاهد. [2] .
یعقوبی می‏گوید:و حسن بن علی علیه‏السلام بخشنده و بزرگوار، و در صورت و سیرت، شبیه‏ترین مردم به رسول خدا صلی الله علیه و آله بود، و از او پرسیدند:از رسول خدا صلی الله علیه و آله چه شنیده‏ای؟ فرمود:شنیدم به مردمی گفت:«از آنچه شک [و دودلی] برایت آورد، دست بردار که شر، شک [و دغدغه‏ی خاطر] است، و خیر، آرامش [و یقین دل]». و به یاد دارم در همان حالی که همراه او از کنار خرمای تنگدستان راه می‏رفتم، خرمایی برداشتم و در دهان گذاردم، و رسول خدا صلی الله علیه و آله انگشت خود را در دهانم کرد، و آن را بیرون آورد و انداخت، و فرمود:
«صدقه [3] برای محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله حلال نیست». و نیز از او نمازهای پنجگانه را به یاد دارم.[4] .
دولابی با سند خود از ابوالحوراء نقل کرده است:
به حسن بن علی علیه‏السلام عرض کردم:از رسول خدا صلی الله علیه و آله چه به یاد داری؟ فرمود:به یاد دارم که خرمایی از خرماهای صدقه را برداشتم و در دهان گذاردم، و پیامبر صلی الله علیه و آله آن را از دهانم بیرون آورد و در خرماهای صدقه قرار داد، گفتند:ای رسول خدا! این خرما برای این کودک چه زیانی داشت؟ فرمود:صدقه برای ما، آل محمد روا نیست. [5] .
قاضی نعمان می‏گوید:به ما روایت رسیده است که حسن بن علی علیه‏السلام فرمود:
رسول خدا صلی الله علیه و آله دستم را گرفت و با او به راه افتاده، به انبوه خرماهای صدقه، گذرمان افتاد؛ من که در آن روز کودک بودم، با شتاب دویدم و خرمایی برداشته، در دهان خود گذاردم، و رسول خدا صلی الله علیه و آله آمد و انگشت خود را در دهانم کرد و آن را بیرون آورد و در میان خرماها افکند. سپس فرمود:«ما، خاندان وحی، صدقه برای ما روا نیست». [6] .
قاضی نعمان می‏گوید:امام باقر علیه‏السلام فرمود:
حسین بن علی علیه‏السلام خانه‏ای را صدقه داد، و حسن بن علی علیه‏السلام به او فرمود:از آن رو برتاب [و دیگر از آن استفاده نکن]. [7] .
کلینی با سند خود از ابوبصیر، از امام صادق علیه‏السلام نقل کرده است:
عده‏ای در مدینه گفتند:حسن علیه‏السلام مالی ندارد. و آن حضرت [که شهرت به فقر را بر خود گران می‏دید]، فرستاد و از شخصی، هزار درهم وام گرفت، و آن را نزد کسی که مسئول گردآوری صدقات بود، فرستاد و فرمود:این، صدقه [و زکات] دارایی ماست. پس مردم گفتند:حسن این را از جانب خود نفرستاده مگر آن که مالی دارد. [8] .
ابونعیم اصفهانی از محمد بن علی علیه‏السلام نقل کرده است:
امام حسن علیه‏السلام فرمود:من از پروردگار خود شرم دارم که او را دیدار کنم و به خانه‏اش نرفته باشم. و بیست و پنج بار با پای پیاده از مدینه رهسپار [مکه] شد.[9] .

پی نوشت ها:
[1] روضة الواعظین:357.
[2] دعائم الاسلام 241:1.
[3] صدقه:آنچه که به دیگری، بی‏عوض و با قصد قربت پرداخت شود و هدیه نباشد، و این یا مستحب است همانند انفاقات مستحبه، و یا واجب همانند زکات، و اموال نذری و کفارات و...، و در فقه، قدر متیقن از صدقه که بر آل محمد صلی الله علیه و آله حرام است، زکات واجب است.
[4] تاریخ یعقوبی 135:2.
[5] الذریة الطاهرة:116، ح 126.
[6] دعائم الاسلام 258:1.
[7] دعائم الاسلام 344:2، ح 1289.
[8] کافی 440:6، ح 12.
[9] حلیة الاولیاء 37:2.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir