آب

نوع اصطلاح :
عنوان :
آب
خبر از موجودات و فرشتگان آب‏ها
1- همچنان که در زمین و جو پیرامون آن موجودات زنده‏ی مرئی و نامرئی فراوانی زندگی می‏کنند، در آب‏ها و اعماق دریاها نیز موجودات زنده و فرشتگان الهی حضور دارند که انسان نسبت به آنها مسئولیت دارد. در همین خصوص امام حسن علیه‏السلام از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نقل می‏فرماید که:
قال علیه‏السلام
انی سمعت رسول الله یقول: ان للماء عوامر من الملائکة کعوامر البیوت، استحیوهم و هابوهم، و أکرموهم اذا دخلتم علیهم، فلا تدخلوا الا بمئزر [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(من از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم شنیدم که می‏فرمود: همانا آب را نگهبانانی و ساکنانی از فرشتگان چونان نگهبانان خانه‏هاست، از آنها حیا کنید و نسبت به آنها پروا داشته باشید، و آنگاه که وارد آب می‏شوید به آنان احترام بگذارید، و بدون پوشش وارد آب نشوید.)
2- ابوسعید عقیصا نقل می‏کند، در آب فرات، حسن و حسین علیهماالسلام را دیدم که با پوشش (لنگ) شنا می‏کنند، علت آن را پرسیدم.
قال علیه‏السلام:
ان للماء أهلا و سکانا کسکان الارض [2] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(همانا آب را موجودات و ساکنانی، چونان موجودات و ساکنان زمین است.)

پی نوشت ها:
[1] 1- اخبار اصفهان، ج 1، ص 331.
2- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 696، ح 8.
[2] 1- اصول کافی ج 6، ص 390 حدیث 3.
2- بحارالأنوار، ج 43، ص 320 ح 3.
3- حلیة الابرار، ج 7 3 ص 59، ح 15.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir