ضرورت اطاعت از امامان معصوم

نوع اصطلاح :
عنوان :
ضرورت اطاعت از امامان معصوم
بر اساس آیات قرآن و روایات وارده از معصومان علیهم‏السلام یکی از مهم‏ترین وظایف مسلمانان اطاعت و پیروی از رهبران الهی است که امام حسن مجتبی علیه‏السلام پیرامون آن مطالب ارزنده‏ای فرمودند:
قال علیه‏السلام:
نحن حزب الله الغالبون و عترة رسوله الأقربون، و أهل بیته الطیبون الطاهرون، و أحد الثقلین اللذین خلفهما رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم فی امته، و التالی کتاب الله فیه تفصیل کل شی‏ء، لا یأتیه الباطل من بین یدیه و لا من خلفه؛ فالمعول علینا فی تفسیره لا نتظنی تأویله بل نتیقنن حقائقه، فأطیعونا فان طاعتنا مفروضة، اذ کانت بطاعة الله عزوجل و رسوله مقرونة؛ قال الله عزوجل: «یا ایها الذین آمنوا أطیعوا الله و أطیعوا الرسول و اولی الأمر منکم فان تنازعتم فی شی‏ء فردوه الی الله و الرسول»، «و لو ردوه الی الرسول و الی اولی الأمر منهم لعلمه الذین یستنبطونه منهم» [1] .
و احذرکم الاصغاء لهتاف الشیطان بکم فانه لکم عدو مبین، فتکونوا کأولیائه الذین قال لهم: «لا غالب لکم الیوم من الناس و انی جار لکم فلما تراءت الفئتان نکص علی عقبیه و قال انی بری‏ء منکم انی أری ما لا ترون» [2] .
فتلقون الی الرماح وزرا، و الی السیوف جزرا، و للعمد حطما، و للسهام غرضا ثم «لا ینفع نفسا ایمانها لم تکن آمنت من قبل أو کسبت فی ایمانها خیرا.» [3] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(ما هستیم که حزب غالب خداییم و عترت، و نزدیک‏ترین بستگان پیامبر اوییم و اهل بیت طاهر و پاکیزه‏ی ایشانیم و همچنین یکی از دو وزنه‏ی گران‏بهاییم که رسول خدا در میان امت خویش به یادگار گذاشت. و دومین وزنه از ثقلین (ثقل اصغر) بعد از کتاب خدائیم همان قرآنی که در آن شرح همه چیز هست. باطل او را نسزد چه از روبرو و چه از پشت سر. تفسیر آن (کتاب الهی) بر عهده‏ی ما گذاشته شده است و ما از راه گمان دست به تأویل آن نمی‏زنیم، بلکه از راه یقین حقایق آن را بازگو می‏کنیم.
بدین لحاظ از ما پیروی کنید که پیروی از ما فرض و واجب است، چه آن که با اطاعت از خدای بزرگ و فرستاده‏اش مقارن است. خدای بزرگ فرموده: «اطاعت کنید خدا را و اطاعت کنید پیامبر خدا و اوصیای پیامبر را. و هرگاه در چیزی نزاع داشتید. آن را به خدا و پیامبر بازگردانید.» «در حالی که اگر آن را به پیامبر و پیشوایان - که قدرت تشخیص کافی دارند - بازگردانند، از ریشه‏های مسائل آگاه خواهند شد.»
من به شما از گوش فرا دادن به شیطان هشدار می‏دهم، زیرا وی دشمن آشکاری برای شماست. تا مبادا مانند هواداران وی باشید که به آنها چنین گفت: «امروزه از مردمان کسی بر شما چیره نیست و من پشتیبان شمایم. اما هنگامی که دو هماورد درگیر شدند، عقب‏نشینی کرد و گفت من از شما «دوستان و پیروان خودم» بیزارم، [زیرا] آنچه را که شما نمی‏بینید، من می‏بینم.»
و به همین خاطر برای سر نیزه‏ها نشانگاهی می‏شوید و تکه گوشتی برای برش شمیرها و دستاویزی برای اغراض و آماجی برای پیکان‏ها و آنگاه وضعی پیش آید که «ایمان آوردن افرادی که قبلا ایمان نیاورده‏اند یا در ایمانشان عمل نیکی انجام نداده‏اند، سودی به حالشان نخواهد داشت.»

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ی نساء، آیه‏ی 59 و 83.
[2] سوره‏ی انفال، آیه‏ی 48.
[3] 1- احقاق الحق، ج 19 ص 346 (به نقل از «أهل البیت» ص 73 ط السعاة لاقاهرة)
2- احقاق الحق، ج 11، ص 206، به نقل از «الحسن و الحسین سبطا رسول الله «للشیخ الملکی» ص 49. القاهرة)
3- أمالی شیخ طوسی، ص 121، ح 1 / 188 م 5 و ص 691 ح 12 / 1469 م 39.
4- أمالی مفید، ص 349 م 41، ح 4.
5- مروج الذهب، ج 2، ص 431.
6- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام ص 502، ح 6، و ص 500، ح 4 و ص 520، ح 7، و ص 531، ح 27.
7- ینابیع المودة، ج 1، ص 74،ح 10.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir