لقب ابوتراب برای امیرالمومنین

نوع اصطلاح :
عنوان :
لقب ابوتراب برای امیرالمومنین
از عمار یاسر نقل شده که گفت: در غزوه‏ی «ذیل العشیرة» همه‏ی ما در خواب بودیم و با این سخن پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بیدار شدیم که به علی علیه‏السلام فرمود:
(ای اباتراب (و این زمانی بود که چهره‏ی آن حضرت به خاطر سجده، خاک آلوده بود) آیا می‏دانی
شقی‏ترین مردم کیست؟ شقی‏ترین مردم، پی کننده‏ی ناقه‏ی ثمود (صالح) و رنگین کننده‏ی تو به خونت است).
بنا به نقل امام حسن علیه‏السلام امام علی علیه‏السلام از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم پرسید: علت نامگذاری او به ابوتراب چیست؟ پیامبر فرمود: «خداوند مباهات می‏کند به کسی که کاری مثل کار تو انجام دهد و بقعه‏های زمین نیز به آن شهادت خواهند داد.»
از امام مجتبی علیه‏السلام پرسیدند: چرا به امام علی علیه‏السلام لقب ابوتراب دادند؟
قال علیه‏السلام:
فکان علیه‏السلام، یعفر خدیه و یطلب الغریب من البقاع لتشهد له یوم القیامة، فکان اذا رآه و التراب فی وجهه یقول: یا أباتراب افعل کذا و یخاطبه بما یرید [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(امیرالمؤمنین علیه‏السلام در مکان‏های دور از شهر (که در آن سرزمین کمتر عبادت خدا انجام می‏شد) می‏رفت و گونه‏های خویش را بر زمین می‏نهاد (و به عبادت مشغول می‏شد) تا آن زمین در قیامت بر سجده‏ی او شهادت دهند. از این رو هرگاه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم او را با سر و روی غبار آلود می‏دید، خطاب به ایشان می‏فرمود: ای اباتراب بر فلان کار اقدام کن. و سپس دستورات خویش را به حضرت علی علیه‏السلام ابلاغ می‏کرد.)

پی نوشت ها:
[1] 1- المقتطفات، ج 2، ص 343، س 10.
2- بحارالأنوار، ج 35، ص 61، س 6.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir