وجوب محبت اهل بیت

نوع اصطلاح :
عنوان :
وجوب محبت اهل بیت
همه‏ی پیامبران الهی که از سوی خداوند برای هدایت بشر مبعوث می‏شدند، مأمور بودند که بی‏اجر و مزد به راهنمایی بندگان خدا بپردازند. ولی خداوند به خاطر حفظ اساس دین جاویدان اسلام به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمان داد که به مردم ابلاغ کند محبت و مودت اهل بیت او بر هر مسلمانی واجب است و آن هم به عنوان اجر و مزد رسالت آن حضرت است. امام مجتبی علیه‏السلام در همین رابطه می‏فرماید:
قال علیه‏السلام:
و انا من أهل بیت افترض الله مودتهم علی کل مسلم حیث یقول: «قل لا أسألکم علیه أجرا الا المودة فی القربی و من یقترف حسنة نزد له فیها حسنا» [1] فاقتراف الحسنة مودتنا أهل البیت [2] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(و من از خاندانی هستم که خداوند محبت و هواداری آنها را بر هر مسلمانی فرض کرده؛ آنجا که می‏فرماید: «بگو: برای رسالت پاداشی از شما نمی‏خواهم جز محبت و هواداری خویشاوندان [اهل بیتم] و هر کس حسنه‏ای انجام دهد، وی را در آن باره پاداش خواهیم داد.» انجام حسنه، محبت و هواداری ما اهل بیت است.)

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ی شوری، آیه‏ی 23.
[2] 1- بحارالأنوار، ج 23، ص 251، ح 26 به نقل از جامع الفواید.
2- تفسیر صافی، ج 4، ص 374.
3- کنز الدقایق، ج 11، ص 515، س 16.
4- مجمع البیان، ج 9، ص 44، س 15.
5- موسوعة المصطفی و العترة، ج 5، ص 129، س 16.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir