هدایت گران راستین (الهی)

نوع اصطلاح :
عنوان :
هدایت گران راستین (الهی)
مرحوم حسن بن علی بن شعبه حرانی در تحف العقول از امام حسن مجتبی علیه‏السلام نقل می‏کند آنگاه که آن حضرت پیرامون هدایت انسان‏ها سخن می‏گفت، از ضرورت استفاده از هدایت‏های الهی سخن گفت و سپس فرمود: (هدایت‏گران راستین که مردم را به سوی خدا دعوت می‏کنند اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می‏باشند نه دشمنان آنان) و پاره‏ای از فضایل آنان را بدین گونه برشمرد؛
قال علیه‏السلام:
أیها الناس انه من نصح لله و أخذ قوله دلیلا هدی للتی هی أقوم و وفقه الله للرشاد و سدده للحسنی فان جار الله آمن محفوظ و عدوه خائف مخذول فاحترسوا من الله بکثرة الذکر. و اخشوا الله بالتقوی و تقربوا الی الله بالطاعة فانه قریب مجیب.
قال الله تبارک و تعالی: «و اذا سألک عبادی عنی فانی قریب أجیب دعوة الداعی اذا دعانی فلیستجیبوا الی و لیؤمنوا بی لعلهم یرشدون» [1] .
فاستجیبوا لله و آمنوا به فانه لا ینبغی لمن عرف عظمة الله أن یتعاظم، فان رفعة الذین یعلمون عظمة الله أن یتواضعوا و [عز] الذین یعرفون ما جلال الله أن یتذللوا [له] و سلامة الذین یعلمون ما قدرة الله أن یستسلموا له و لا ینکروا أنفسهم بعد المعرفة و لا یضلوا بعد الهدی.
و اعلموا علما یقینا أنکم لن تعرفوا التقی حتی تعرفوا صفة الهدی و لن تمسکوا بمیثاق الکتاب حتی تعرفوا الذی نبذه و لن تتلوا الکتاب حق تلاوته حتی تعرفوا الذی حرفه. فاذا عرفتم ذلک عرفتم البدع و التکلف و رأیتم الفریة علی الله و التحریف و رأیتم کیف یهوی من یهوی.
و لا یجهلنکم الذین لا یعلمون. و التمسوا ذلک عند أهله، فانهم خاصة نور یستضاء بهم و أئمة یقتدی بهم، بهم عیش العلم و موت الجهل و هم الذین أخبرکم حلمهم عن جهلهم و حکم منطقهم عن صمتهم، و ظاهرهم عن باطنهم، لا یخالفون الحق و لا یختلفون فیه. و قد خلت لهم من الله سنة و مضی فیهم من الله حکم ان فی ذلک لذکری للذاکرین. و اعقلوه اذا سمعتموه عقل رعایة و لا تعقلوه عقل روایة، فان رواة الکتاب کثیر و رعاته قلیل والله المستعان [2] .


امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(ای مردم! چنین است که هر کس با خداوند صادق بوده و سخن او را همچون راهنما اتخاذ کند، بدانچه که استوارتر است، هدایت گردد و خداوند او را به سوی بالندگی هدایت کرده و برای خوبی و شایستگی پشتیبانی می‏کند. و بدانید که وابسته‏ی خداوند در امنیت بوده و حفاظت شده است و دشمن او ترسان و بی‏پناه است. بدین سبب، با کثرت یادآوری خداوند و ذکر او نگهبانی خود کنید از [خشم و غضب] خداوند.
و با تقوا، از خداوند پروا کنید و با اطاعت، نزد خداوند تقرب حاصل کنید، چرا که خداوند نزدیک بوده و اجابت کننده است. خدای بزرگ و بلند مرتبه می‏فرماید: «وقتی بندگانم از تو مرا خواستند، من بسیار نزدیکم و هنگامی که کسی مرا فرا خواند، خواسته‏ی خواهان را برآورده می‏کنم، پس فراخوانم را پاسخ دهند و به من ایمان بیاورند. باشد که هدایت و رشد یابند.»
پس ندای خداوند و فراخوان او را پاسخ دهید و به او ایمان آورید، زیرا شایسته نیست که کسی شکوه و عظمت خدای را بشناسد و در برابر او بزرگی کند، زیرا بزرگی آنان که شکوه خداوند را شناخته‏اند، آن است که فروتنی کنند.
و سربلندی آنان که جلال خدای را می‏شناسند آن است که کرنش او کنند، و سلامت آنان که می‏دانند نیرو و قدرت خدا یعنی چه؟، در این است که خود را به او بسپارند. و پس از معرفت و آگاهی خویشتن را از یاد نبرند و پس از هدایت؛ گمراه نگردند.
و این را به یقین؛ شمایان هرگز پرهیزگاری را باز نخواهید شناخت، مگر آن که ویژگی‏های راه هدایت را بشناسید و هرگز به میثاق کتاب پای‏بند نخواهید شد، مگر آنکه آورنده‏ی آن راه را بشناسید و هرگز کتاب خدا را آن‏گونه که بایسته‏ی آن است، قرائت نخواهید کرد، مگر آن که آموزگار آن را بشناسید، پس وقتی چنین کردید، بدعت‏ها و دشواری‏ها را خواهید شناخت و تهمت به خدا بستن و تحریف را به عیان مشاهده خواهید کرد و خواهید دید آن که می‏لغزد چگونه به لغزش می‏افتد و مواظب باشید تا آنان که هیچ نمی‏دانند، شما را نفریبند و این [رهنمود] را نزد اهلش جستجو کنید، زیرا آنان (اهل بیت) گزیده‏ی نوری هستند که [در تاریکی‏ها] از نور آن استفاده می‏شود و پیشوایانی هستند که به آنها اقتداء می‏شود. به آنها دانش زنده و نادانی نابود می‏شود.
و همانا اهل بیت هستند که بردباری آنها باعث افشای جهل و نادانی دشمنان است، و حکمت گویای آن باعث دسترسی شما به ناتوانی و گنگی دشمنان، و نیز رفتار آشکار آن امامان معصوم علیهم‏السلام افشاگر مسایل مخفی و پشت پرده‏ی دشمنان است.
آنان با حق ستیز نکنند و در آن تردید روا ندارند. و چنان است که از خداوند در میان آنان سنتی به کار رفته و دستوری از خداوند در میان آنها به اجرا گذاشته شده است و در این پندی برای پند پذیران است، پس هرگاه سخنان امامان معصوم علیهم‏السلام را می‏شنوید، آن را به دیده‏ی اجتهاد بنگرید و به دیده‏ی بازگویی و گذرا ننگرید که راویان کتاب زیادند، ولی نگاهبانان آن اندک و خداوند بهترین یاور است.)

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ی بقره، آیه‏ی 186.
[2] 1- بحارالأنوار، ج 44، ص 93، ح 8.
2- بحارالأنوار، ج 75، ص 104، ح 3.
3- تحف العقول، ص 227.
4- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 485، ح 1.
5- موسوعة المصطفی و العترة علیهم‏السلام، ج 5، ص 123.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir