شرایط امام برای اخذ بیعت از مردم

نوع اصطلاح :
عنوان :
شرایط امام برای اخذ بیعت از مردم
مردم کوفه پس از شهادت امیرالمؤمنین علیه‏السلام برای بیعت با امام حسن مجتبی علیه‏السلام بر او وارد شدند.
امام علیه‏السلام ضمن خطبه‏ای که ایراد فرمود شرایط پذیرش بیعت مردم را چنین بیان نمود:
قال علیه‏السلام:
الحمدلله علی ما قضا من أمر و خص من فضل و عم من امر، و جلل من عافیة، حمدا یتمم به علینا نعمه و نستوجب به رضوانه، ان الدنیا دار بلاء و فتنة و کل ما فیها الی زوال و قد نبأنا الله عنها کیما نعتبر، فقدم الینا بالوعید کی لا یکون لنا حجة بعد الانذار، فازهدوا فیما یفنی، و ارغبوا فیما یبقی و خافوا الله فی السر و العلانیة ان علیا علیه‏السلام فی المحیاء و الممات و المبعث عاش بقرر و مات بأجل و انی أبایعکم علی أن تسالموا من سالمت و تحاربوا من حاربت. فبایعوه علی ذلک [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(سپاس خدای را به خاطر اجرای فرمان و بزرگواری‏ها که روا داشته و فرامینی که فراگیر کرده است و عافیتی که کریمانه روا داشته است. سپاسی که بدان نعمت‏های او بر ما تمام گردد و به وسیله‏ی آن رضوان و مغفرت او را سزاوار شویم.
همانا که دنیا سرزمین گرفتاری و فتنه است و هر چه که در آن است، رو به سوی زوال دارد و خداوند از آن زوال آگاهمان کرده است تا عبرت گیریم. بدین جهت هشدارهای خود را به سوی ما روانه ساخته که پس از بیم دادن حجتی نداشته باشیم. پس در آنچه که فانی است زاهدمنش باشید و در آنچه که باقی است، رغبت داشته باشید و از خداوند در نهان و آشکار هراس داشته باشید.
بدانید که حضرت علی علیه‏السلام در زندگی و مرگ و برانگیخته شدن رهسپار است و به اندازه‏ای که مقدر بوده است و در پی اجل خویش درگذشت و من با شما بیعت می‏کنم که با آن کس آشتی کردم، همزیستی کنید و با آن کس که من جنگیدم، ستیز کنید. آنان نیز بدین عهد با ایشان بیعت کردند.)
و در حدیث دیگر در همین رابطه فرمود:
قال علیه‏السلام:
تبایعون علی السمع و الطاعة، و تحاربون من حاربت و تسالمون من سالمت [2] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(با من چنین بیعت می‏کنید، که سخنم را بشنوید و فرمان برید و با آن کس که به جنگیدم، بجنگید و با آن کس که صلح کردم، آشتی کنید)

پی نوشت ها:
[1] 1- توحید صدوق، ص 377 و 378. ح 24.
2- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام ص 552، ح 3.
[2] 1- الامامة و السیاسة دینوری، ص 163.
2- المستدرک للحاکم، ج 3، ص 173.
3- انساب الأشراف، ج 3، ص 68، ح 77.
4- تاریخ الطبری، ج 3، ص 167.
5- علی و فرزندانش، دکتر طه حسین مصری، ص 201.
6- مسند امام مجتبی علیه‏السلام ص 492، ح 4 و ص 269، و ص 273، ح 15 و ص 353، ح 35 و ص 535، ح 39، و ص 319، ح 14، و ص 276، ح 22.
7- نهایة الأرب، ج 7، ص 11.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir