شرایط امام برای بیعت با معاویه

نوع اصطلاح :
عنوان :
شرایط امام برای بیعت با معاویه
امام حسن مجتبی علیه‏السلام پس از مشاهده‏ی بی‏وفایی یاران، و آمدن معاویه به کوفه عبدالله بن نوفل بن حارث بن عبدالمطلب را که خواهرزاده‏ی معاویه بود به سوی او فرستاد و به او فرمود:
قال علیه‏السلام:
صر الی معاویة له عنی: انک ان أمنت الناس علی أنفسهم و اموالهم و اولادهم و نسائهم بایعتک، و ان لم تؤ منهم لم أبایعک [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(به او فرمود: برو به جانب معاویه و از طرف من به او بگو: تو اگر مردم را نسبت به جان‏ها و اموال و فرزندان و زنانشان امان دهی، با تو بیعت می‏کنم و اگر امان ندهی با تو بیعت نمی‏کنم.)
و در حدیث دیگری آمده است، آنگاه که معاویه وارد کوفه شد، به دارالاماره رفت و برای امام حسن مجتبی علیه‏السلام پیغام داد که برای بیعت با من حاضر شو، امام علیه‏السلام برای او پیغام فرستاد که با تو بیعت می‏کنم به این شرط که همه‏ی مردم در امان باشند. معاویه در پاسخ گفت: همه در امانند، مگر قیس بن سعد. امام دوباره به او پیغام داد که:
فأرسل الیه الحسن علیه‏السلام: أبایعک علی أن الناس کلهم آمنون...
فقال معاویة: الناس کلهم امنون الا قیس بن سعد، فانه لا أمان له عندی.
فأرسل الیه الحسن علیه‏السلام: انی لست مبایعا، أو تؤمن الناس جمیعا و الا لم أبایعک [2] .
(امام حسن علیه‏السلام در جواب معاویه پیغام فرستاد که: با تو بیعت می‏کنم که تمام مردم در امنیت (امان) باشند. معاویه گفت: همه‏ی مردم در امان هستند، مگر قیس بن سعد که به او امان نمی‏دهم. سپس امام حسن علیه‏السلام در جواب او پیغام فرستاد که: من بیعت نمی‏کنم، مگر آن که تمام مردم را امان دهی و گرنه با تو بیعت نمی‏کنم.)

پی نوشت ها:
[1] الفتوح (ابن‏اعثم کوفی،) ج 4، ص 292.
[2] الفتوح (ابن‏اعثم کوفی) ج 4، ص 294.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir