پاسخ امام به پرسش‏های مرد شامی‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
پاسخ امام به پرسش‏های مرد شامی‏
روزی امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام در یکی از کوچه‏های کوفه نشسته بود، مردی سلام نموده و گفت: من از رعیت و اهل بلاد تو هستم، امام علی علیه‏السلام فرمود: این گونه نیست، بلکه تو با ما در جنگ بوده‏ای.
مرد شامی ضمن اعتراف امان خواست و گفت معاویه مرا فرستاد تا درباره‏ی سؤالاتی که از او شده از شما توضیح و جواب بخواهم. امام علیه‏السلام فرمود: فرزندانم! حسن! حسین! محمد! حاضر شوید.
آنگاه رو به مرد شامی نموده فرمود:
این دو (حسن و حسین علیهماالسلام) فرزندان پیامبرند و این (محمد حنفیه) فرزند من است. از هر کدام که می‏خواهی بپرس.
مرد شامی گفت از ذالوفرة «کسی که ریش پرپشتی دارد، یا صاحب بخشش فراوان است» یعنی امام حسن علیه‏السلام می‏پرسم. او پرسید و امام علیه‏السلام این گونه پاسخ داد؛
فقال الشامی: کم بین الحق و الباطل؟ [و کم بین السماء و الأرض] و کم بین المشرق و المغرب؟ و ما قوس قزح؟ و ما العین التی تأوی الیها ارواح المشرکین؟ و ما العین التی تأوی الیها ارواح المؤمنین؟ و ما المؤنث؟ و ما عشرة اشیاء بعضها اشد من بعض؟
فقال الحسن علیه‏السلام: بین الحق و الباطل اربع اصابع فما رأیته بعینک فهو الحق و قد تسمع باذنک باطلا کثیرا.
فقال الشامی: صدقت. و قال: و بین السماء و الأرض دعوة المظلوم و مد البصر فمن قال لک غیر هذا فکذبه.
قال: صدقت یابن رسول الله. قال: و بین المشرق و المغرب مسیرة یوم للشمس تنظر الیها حین تطلع من مشرقها و تنظر الیها حین تغیب من مغربها.
قال الشامی: صدقت، فما قوس قزح؟
قال: ویحک لا تقل قوس قزح، فان قزح اسم الشیطان و هو قوس الله و هذه علامة الخصب و امان لأهل الأرض من الغرق، و اما العین التی تأوی الیها ارواح المشرکین فهی عین یقال لها برهوت، و اما العین التی تأوی الیها ارواح المؤمنین فهی عین یقال لها سلما.
و اما المؤنث فهو الذی لا یدری اذکر هو ام انثی فانه ینتظر به فان کان ذکر احتلم و ان کان انثی حاضت و بدی ثدیها و الا قیل له بل علی الحائط فان اصاب بوله الحائط فهو ذکر و ان انتکص بوله کما ینکص بول البعیر فهی امرأة.
و اما عشرة اشیاء بعضها اشد من بعض فاشد شی‏ء خلقه الله الحجر، و اشد من الحجر الحدید [یقطع به الحجر] و اشد من الحدید النار تذیب الحدید، و اشد من النار الماء یطفی‏ء النار، و اشد من الماء السحاب یحمل الماء، و اشد من السحاب الریح تحمل السحاب، و اشد من الریح الملک الذی یرسلها، و اشد من الملک، ملک الموت الذی یمیت ملک الموت، و اشد من الموت أمر الله الذی یمیت الموت.
فقال الشامی: اشهد انک ابن رسول الله حقا و ان علیا اولی بالأمر من معاویة ثم کتب هذه الجوابات و ذهب بها الی معاویة فبعثها (معاویة) الی ابن‏الأصفر فکتب الیه ابن‏الأصفر: یا معاویة (لم) تکلمنی بغیر کلامک و تجیبنی بغیر جوابک اقسم بالمسیح ما هذا جوابک و ما هو الا من معدن النبوة و موضع الرسالة و اما انت فلو سألتنی درهما ما أعطیتک [1] .
(آن مرد شامی گفت: از صاحب بخشش کلان، یعنی حسن بن علی علیهماالسلام خواهم پرسید. امام حسن علیه‏السلام به او گفت: هر چه می‏خواهی بپرس.
شامی گفت: میان حق و باطل چه فاصله‏ای هست و میان آسمان و زمین چه فاصله‏ای؟.
میان مشرق و مغرب چه فاصله‏ای است، قوس قزح چیست؟ و جایی که ارواح مشرکان بدان پناه برند، کدام است و چشمه‏ای که ارواح مؤمنان بدان پناه برند، کدام است و خنثی چیست؟ و آن ده چیز که هر کدام از دیگری سخت‏تر است، چیست؟.
امام حسن علیه‏السلام فرمود: فاصله‏ی میان حق و باطل چهار انگشت است. آنچه که به چشمت دیدی، حق، اما آنچه که با گوش خود شنیدی، اغلب باطل است.
مرد شامی گفت: راست گفتی. و فرمود: فاصله‏ی بین زمین و آسمان به اندازه‏ی دعوت مظلوم است و به اندازه‏ی نگاه است و هر کس جز این به تو گفت، تکذیبش کن.
مرد شامی گفت: راست گفتی، ای فرزند رسول خدا.
فرمود: میان مشرق و مغرب، مسافت یک روز خورشید است که هنگام دمیدن از خاستگاه آن بدان می‏نگری و به هنگام پنهان شدن آن در باختر، می‏نگری.
مرد شامی گفت: راست گفتی، پس قوس قزح [رنگین کمان] چیست؟.
فرمود: مواظب باش! نگو قوس قزح. زیرا «قزح» نام شیطان است. در صورتی که رنگین کمان، کمان خداوند است و علامت سرسبزی و نگه دار اهل زمین از غرق شدن است. و اما جایی که ارواح مشرکان به آنجا پناهنده می‏شوند، جایی است که بدان برهوت گویند و جایی که ارواح مؤمنان به آنجا پناهنده شوند، جایی است که بدان سلما گویند.
اما خنثی که معلوم نیست مرد است یا زن، پس در حال وی دقت می‏شود تا چنانچه مرد باشد، محتلم می‏شود و چنانچه زن باشد، عادت ماهانه شده و پستانش آشکار می‏شود و گرنه، به او گفته می‏شود برو به دیوار ادرار کن! چنانچه ادرار او به دیوار بپاشد، مرد بوده، ولی اگر ادرار او سرازیر بریزد، همچون ادرار شتر، وی زن خواهد بود.
اما ده چیزی که یکی از دیگر سخت‏ترند، سخت‏ترین چیزی که خداوند آفریده است سنگ است و سخت‏تر از سنگ، آهن است [که با آن سنگ را می‏برند] و سخت‏تر از آهن، آتش که آهن را ذوب می‏کند و سخت‏تر از آتش آب است که آتش را خاموش می‏کند و سخت‏تر از آب ابر است که آب را با خود حمل می‏کند و سخت‏تر از ابر، باد است که ابر را جابه‏جا می‏کند و سخت‏تر از باد، فرشته‏ای است که آن را می‏راند و سخت‏تراز آن فرشته، فرشته‏ی مرگ است که فرشته‏ی باد را می‏میراند و سخت‏تر از فرشته‏ی مرگ، خود مرگ است که فرشته‏ی مرگ را می‏میراند و سخت‏تر از مرگ، فرمان خدایی است که مرگ را می‏میراند.
مرد شامی گفت: شهادت می‏دهم که تو حقا فرزند پیامبری و علی علیه‏السلام برای ولایت امر از معاویه برتر است. مرد شامی آنگاه این پاسخ‏ها را نوشت، و آن را نزد معاویه برد. و [معاویه] آنها را به ابن‏اصفر فرستاد. ابن‏اصفر به او نوشت: ای معاویه، با من، جز به سخن خود سخن مگو و جز به پاسخ خود پاسخ مده. سوگند به مسیح که این پاسخ از آن تو نیست و جز این نیست که آنها از معدن نبوت و جایگاه رسالت، سرچشمه گرفته‏اند. ولی تو اگر از من درهمی طلب کنی، نخواهم داد.)

پی نوشت ها:
[1] 1- احتجاج، ج 2، ص 15 الی 18.
2- الثاقب فی المناقب، ص 318، ح 4 / 265.
3- الخرائج و الجرائح، ج 2، ص 572، ح 2.
4- بحارالأنوار، ج 43، ص 325، ح 5 و ج 10، ص 130، و ج 72، ص 196، ح 10 و ج 57، ص 199، ح 2، و ج 101، ص 358، ح 18.
5- تاریخ چهارده معصوم علیهم‏السلام، علامه‏ی مجلسی، ص 419.
6- تحف العقول، ص 228.
7- حلیة الأبرار، ج 3، ص 25، ح 2، ب 4.
8- روضة الواعظین، ص 45، س 25.
9- مدینة المعاجز، ج 3، ص 357، ح 87 / 925.
10- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 607 الی 608، و ج 1، ص 489، ح 2، و ص 102، ح 19.
11- مناقب ابن‏آشوب، ج 4، ص 13.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir