پیامبر و همسران (خواستگاری و روش برخورد)

نوع اصطلاح :
عنوان :
پیامبر و همسران (خواستگاری و روش برخورد)
همسران پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در حکم مادران همه‏ی مسلمانانند و همانطور که در آیه‏ی 53 سوره‏ی احزاب ذکر شده است بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم کسی حق ندارد با آنان ازدواج کند.
امام حسن علیه‏السلام پیرامون تفسیر آیه‏ی 51 سوره‏ی احزاب فرمود:
قال علیه‏السلام:
کان النبی صلی الله علیه و آله و سلم اذا خطب امرأة لم یکن لأحد أن یخطبها حتی یدعها، و هذه قسمة جامعة لما هو الغرض لأنه اما أن یطلق و اما أن یمسک، فاذا أمسک ضاجع أو ترک و قسم أو لم یقسم، و اذا اطلق و عزل فاما أن یخلی المعزولة لا یبتغیها أو یبتغیها [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم اگر از زنی خواستگاری می‏کرد، کسی را سزا نبود که از آن زن خواستگاری کند، مگر آن که پیامبر از ازدواج با او منصرف می‏شد و این کار تقسیم جامعی برای حفظ حرمت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم است، زیرا پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم پس خواستگاری یا به توافق می‏رسیدند و پیامبر آن زن را نگه می‏داشت و یا اینکه از ازدواج با او منصرف می‏شد.
و وقتی که آن زن را نگه می‏داشت یا او را جزء زنان خود قرار می‏داد و یا جزء کنیزان حضرت قرار می‏گرفتند. و در صورت صرف نظر کردن پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم از ازدواج با او، یا وی را بدون محبت قلبی رها می‏کرد و یا نسبت به او محبت قلبی داشت.) [2] .

پی نوشت ها:
[1] الکشاف فی تفسیر القرآن، ج 3، ص 269.
[2] توضیح بیشتر اینکه به هر حال ازدواج با زنانی که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم با آن زنان قصد ازدواج داشت و یا ازدواج کرده بود، مناسب نبود، هر چند اگر آن زن با آن حضرت ازدواج نکرده بود، ازدواج با آن زن بر کسی حرام نبود.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir