پیشگویی

نوع اصطلاح :
عنوان :
پیشگویی
پیشگویی امام حسن علیه‏السلام از کشته شدن عبیدالله بن عمر در جنگ صفین
پس از کشته شدن ذوالجلاع حمیری (از فرماندهان شجاع سپاه معاویه) در جنگ صفین عبیدالله بن عمر بن خطاب به میدان آمد و کسی را فرستاد تا امام حسن علیه‏السلام را دیدار کند. امام علیه‏السلام برابر او حاضر شد. عبیدالله گفت: پدرت با قریش در اول و آخر کارش (در آغاز اسلام و پس از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم) دشمنی کرد و قریش نیز با او ناسازگارند. آیا حاضری پدرت را از خلافت خلع کنیم و تو به جای او بنشینی؟. امام علیه‏السلام در پاسخ چنین فرمود:
قال علیه‏السلام:
کلا والله لا یکون ذلک. ثم قال له الحسن علیه‏السلام: یابن الخطاب! والله لکأنی انظر الیک مقتولا فی یومک أو غدک. أما ان الشیطان قد زین لک و خدعک حتی اخرجک مخلقا بالخلوق تری نساء اهل الشام موقفک و سیصرعک الله و یبطحک لوجهک قتیلا... فقال الحسن علیه‏السلام: لمن معه: انظروا من هذا [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(هرگز! سوگند به خدا که چنین نخواهد شد. سپس امام حسن علیه‏السلام به او فرمود: گویا می‏بینم تو را که امروز و فردا کشته می‏شوی و بدان که شیطان گمراهت کرده و فریبت داده چندان که تو را با خلوق [نوعی عطر] آراسته. زنان اهل شام موقفت را مشاهده می کنند. به زودی خداوند بر زمینت خواهد زد و کشته، به رو بر خاکت خواهد انداخت... بعدها پس از کشته شدن عبیدالله بن عمر، امام علیه‏السلام به آنها که با وی بودند فرمود: بنگرید که این کیست.)
و همانگونه که امام علیه‏السلام پیش‏بینی کرده بود، عبیدالله بن عمر در نبرد صفین کشته شد.

پی نوشت ها:
[1] 1- اثبات الهداة، ج 5، ص 161، ب 13، ج 40.
2- بحارالأنوار، ج 32، ص 480، ح 416.
3- شرح ابن‏ابی‏الحدید، ج 5، ص 233.
4- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 264، ح 2، و ص 388، ح 1.
5- وقعه‏ی صفین، ص 297.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir