تفسیر آیه‏ ابرار

نوع اصطلاح :
عنوان :
تفسیر آیه‏ ابرار
در قرآن 6 مورد پیرامون ابرار مطالبی بیان شد که سه مورد آن (سوره‏ی انسان، آیه‏ی 5، سوره‏ی انفطار، آیه‏ی 13 و سوره‏ی مطففین، آیه‏ی 22) ان الأبرار می‏باشد. امام مجتبی علیه‏السلام در تفسیر این آیات چنین می‏فرماید:
قال علیه‏السلام:
کل ما فی کتاب الله عزوجل من قوله: «ان الأبرار» فو الله ما أراد به الا علی بن ابی‏طالب و فاطمة و أنا و الحسین، لأنا نحن ابرار بآبائنا و امهاتنا، و قلوبنا علت بالطاعات و البر و تبرأت من الدنیا و حبها، و اطعنا الله فی جمیع فرائضه، و آمنا بوحدانیته، و صدقنا برسوله [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(هر کجا که در کتاب خداوند بزرگ واژه‏ی «ان الأبرار» «همانا خوبان» وجود دارد، سوگند به خدا که جز علی بن ابی‏طالب و فاطمه و من و حسین منظورش نیست. زیرا ما (حسن و حسین) به خاطر پدران و مادرانمان جزء ابرار هستیم و دل‏هایمان با اطاعت پروردگار و نیکی به مرتبه‏ای بالا و آگاهی و عرفان دست یافت. از دنیا و دنیا دوستی (و دنیا پرستی) رو گردانده است. ما در تمام فرایض از خدا اطاعت کرده و به وحدانیت او ایمان آورده و پیامبرش را تصدیق کرده‏ایم.)

پی نوشت ها:
[1] 1- تفسیر نور الثقلین، ج 5، ص 526، ح 27.
2- کنز الدقایق، ج 14، ص 172، و ص 188.
3- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 525، ح 15.
4- مناقب ابن‏شهرآشوب، ج 4، ص 2.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir