تقوا (پرهیزکاری)

نوع اصطلاح :
عنوان :
تقوا (پرهیزکاری)
ارزش و اهمیت تقوا
یکی از با ارزش‏ترین فضایل انسانی اتصاف به تقوا و پرهیزکاری است. تقوا یعنی بازداشتن نفس خویش از انواع بدی‏ها و آلودگی‏ها و پیروی از دستورات الهی در تمام جهات زندگی.
امام حسن مجتبی علیه‏السلام پیرامون ارزش و اهمیت تقوا چنین فرمود:
قال علیه‏السلام:
اعلموا أن الله لم یخلقکم عبثا و لیس بتارککم سدی، کتب آجالکم و قسم بینکم معائشکم لیعرف کل ذی لب منزلته و أن ما قدر له أصابه و ما صرف عنه فلن یصیبه، قد کفاکم مؤونة الدنیا و فرغکم لعبادته و حثکم علی الشکر و افترض علیکم الذکر و أوصاکم بالتقوی و جعل التقوی منتهی رضاه و التقوی باب کل توبة و رأس کل حکمة و شرف کل عمل، بالتقوی فاز من فاز من المتقین.
قال الله تبارک و تعالی: «ان للمتقین مفازا» [1] و قال: «و ینجی الله الذین اتقوا بمفازتهم لا یمسهم السوء و لا هم یحزنون» [2] فاتقوا الله عباد الله و اعلموا أنه من یتق الله یجعل له مخرجا من الفتن و یسدده فی امره و یهیی‏ء له رشده و یفلجه بحجته و یبیض وجهه و یعطه رغبته. مع الذین أنعم الله علیهم من النبیین و الصدیقین و الشهداء و الصالحین و حسن أولئک رفیقا [3] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(بدانید که خداوند شما را بیهوده نیافرید و شما را سر خود رها نخواهد کرد. اجل‏های شما را معین کرده و جیره‏هایتان را میانتان تقسیم کرده است. تا هر خردمندی منزلت خویش داند و بداند که آنچه مقدر او شده است، به او خواهد رسید و آنچه که از او باز گرفته شده هرگز قسمتش نخواهد شد. خداوند بار هزینه‏ی دنیا را تقبل کرده و شما را برای عبادتش فارغ البال ساخته و بر شکرگزاری ترغیبتان کرده و یاد خود را بر شما فرض کرده و به تقوا سفارشتان نمود و تقوا را منتهای رضایت خود قرار داده است.
تقوا، درب هرتوبه‏ای بوده و سرآغاز هر حکمتی می‏باشد و هر عملی با تقوا شرافت می‏یابد. و هر کس از پرهیزکاران که نجات یافته است، به وسیله‏ی تقوا نجات یافته است. خداوند تبارک و تعالی می‏فرماید: «بی‏تردید، برای متقین راه نجات هست» و فرموده است: «خداوند کسانی را که تقوا پیشه کردند به خاطر آن که خوب امتحان دادند نجات خواهد داد، بدی و گزندی به آنها نخواهد رساند و آنها را اندوهی نباشد.»
پس ای بندگان خدا، خدای را پاس بدارید و بدانید که هر کس خدای را پاس بدارد، خداوند گریزگاهی از فتنه‏ها برای او خواهد گذاشت و اموراتش را به سامان خواهد رساند و زمینه‏ی رشدش را فراهم خواهد کرد و با برهانش او را پیروز خواهد نمود.
رو سفیدش کرده و او را به آرزویش خواهد رساند. البته این همه نعمت را همراه کسانی خواهد داشت که خداوند، نعمت به آنها ارزانی داشته است، یعنی همه‏ی پیامبران و صدیقین و شهدا و صالحین. و اینان خود بهترین همراهند.)

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ی نبأ، آیه‏ی 32.
[2] سوره‏ی زمر، آیه‏ی 61.
[3] 1- تحف العقول، ص 232.
2- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 551، ح 2 به نقل از تحف العقول.
3- نهج السعادة، ج 7، ص 62 به نقل از بحار الانوار، ج 17، ص 146.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir