توبه

نوع اصطلاح :
عنوان :
توبه
رهاورد توبه و استغفار
امام حسن علیه‏السلام روزی پس از ملاقات با معاویه از مجلس او خارج شد؛ یکی از دربانان معاویه به خدمت امام حسن علیه‏السلام رسید و عرض کرد: من مال زیادی دارم ولی فرزند ندارم، چیزی به من بیاموز تا شاید خداوند فرزندی روزیم کند. به او فرمود: استغفار کن (توبه و طلب مغفرت).
پس از آن خداوند ده پسر به آن مرد عطا کرد. معاویه وقتی از موضوع اطلاع یافت، به آن مرد گفت: از او «امام حسن علیه‏السلام» بپرس که چرا استغفار اثری این چنین دارد. امام علیه‏السلام پاسخ داد:
قال علیه‏السلام:
علیک بالاستغفار... فقال علیه‏السلام: ألم تسمع (قوله تعالی فی قصة) هود علیه‏السلام: و یزدکم قوة الی قوتکم [1] و (فی قصة) نوح علیه‏السلام: و یمددکم بأموال و بنین [2] [3] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(بر تو باد به استغفار. سپس فرمود: آیا سخن خداوند را در جریان داستان هود علیه‏السلام نشنیده‏ای؟ «بر نیروی شما نیرو می‏افزاید» و در جریان داستان نوح علیه‏السلام می‏فرماید: «شما را با اموال و فرزندان پشتیبانی می‏کند».
و در حدیثی دیگر در همین رابطه می‏خوانیم: ربیع بن صبیع روایت کرد شخصی به محضر امام حسن مجتبی علیه‏السلام رسید و از خشک سالی شکوه نمود، امام علیه‏السلام به او فرمود: استغفار کن.
شخص دیگری آمد و از بی‏چیزی و فقر شکوه کرد، امام علیه‏السلام به او هم فرمود: استغفار کن.
شخص سومی آمد عرض کرد: دعا کن خداوند فرزندی به من عطا کند. امام علیه‏السلام به او نیز فرمود: استغفار کن. به آن حضرت عرض کردم: سه حاجت از شما خواسته شد برای هر سه فرمودید: استغفار کن. امام علیه‏السلام فرمود:
قال علیه‏السلام:
استغفر الله... فقال علیه‏السلام: ما قلت ذلک من ذات نفسی انما اعتبرت فیه قول الله تعالی حکایة عن نبیه نوح انه قال لقومه «استغفروا ربکم انه کان غفارا»[4] [5] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(امام علیه‏السلام به راوی «هم که پرسیده بود، چرا به آن هر سه پرسش‏گر که سه حاجت گوناگون داشتند، فقط دستور استغفار دادی؟.» فرمود: از خدا طلب مغفرت کن... سپس [در پاسخ به سؤال راوی] فرمود: من این را از پیش خود نگفتم. بلکه سخن خداوند را در نظر داشتم که از پیامبرش حضرت نوح علیه‏السلام نقل کرد که او به قوم خود گفت: «از پروردگارتان طلب مغفرت و آمرزش (توبه) کنید که او بسی توبه‏پذیر و آمرزنده است.»
و در حدیث دیگری آمده است: یکی از آثار ارزشمند توبه و بازگشت از گناهان بهره‏مندی از عفو و رحمت و مغفرت الهی است. امام حسن علیه‏السلام در تفسیر آیه‏ی 136 آل عمران فرمود:
قال علیه‏السلام:
یقول الله تعالی یوم القیامة، جوزوا الصراط بعفوی، و ادخلوا الجنة برحمتی، و اقتسموها بأعمالکم [6] .
(خدای بزرگ روز قیامت گوید: به بخشش من از پل بگذرید، و به رحمتم وارد بهشت شوید و [آنگاه] به قدر اعمال خود آن را قسمت کنید.)

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ی هود، آیه‏ی 52.
[2] سوره‏ی نوح، آیه‏ی 12.
[3] 1- تفسیر کشاف، ج 2، ص 275.
2- فضایل الخمسة، ج 3، ص 311 به نقل از کشاف.
3- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام ص 603، ح 22 به نقل از مصباح الکفعمی، ص 165، و ص 694، ح 3 به نقل از مکارم الاخلاق، ص 259.
[4] سوره‏ی نوح، آیه 10.
[5] 1- مجمع البیان (طبرسی) ج 10، ص 543.
2- وسایل الشیعة، ج 7، ص 178 ح 10 / 9055، ب 23.
[6] تفسیر کشاف، ج 1، ص 465.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir