توکل

نوع اصطلاح :
عنوان :
توکل
توکل به خدا، از بالندگی
توکل از اصول اخلاقی است که در زندگی انسان کاربرد وسیعی دارد و در جای جای زندگی عامل سعادت و بالندگی انسان است. به امام حسن علیه‏السلام گفته شد: اباذر می‏گفت: فقر در نزد من بهتر از دارایی و بیماری برایم محبوب‏تر است تا تندرستی.
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
قال علیه‏السلام:
رحم الله أباذر. اما أنا أقول: من اتکل الی حسن الاختیار من الله لم یتمنی أنه فی غیر الحال التی اختارها الله له، لعمری یابن آدم الطیر لا تأکل رغدا، و لا تخبأ لغد، فالطیر احسن ظنا منک بالله عزوجل [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(خدا اباذر را رحمت کند، اما من می‏گویم هر کس به حسن اختیار خداوند اتکال داشته باشد گمان نرود که او در غیر آن وضعیتی باشد که خداوند برای او برگزیده است. به جانم سوگند! ای آدمی‏زاد! پرنده بی‏محابا نمی‏خورد و برای فردا ذخیره نمی‏کند و تو بی‏محابا می‏خوری و برای فردایت ذخیره می‏کنی، پس پرنده از تو بهتر حسن ظن به خداوند دارد.)
و در حدیث دیگری آمده است در پاسخ به آن سخن نقل شده از اباذر فرمود:
قال علیه‏السلام:
رحم الله أباذر، أما أنا قأقول: من اتکل علی حسن اختیار الله له لم یتمن شیئا، و هذا حد الوقوف علی الرضی بما تصرف به القضاء.
و بعبارة اخری: من لم یتمن غیر ما اختار الله له فقد اتکل علی حسن اختیار الله فهذا حد الوقوف علی الرضا بما یعرف القضا [2] .

امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(خدا اباذر را بیامرزد. اما من می‏گویم: هر کس به حسن اختیار خداوند اتکال کند، بیمی بر او نباشد، و این حد وقوف بر رضا است که قضا بدان بازگردد.
و در عبارتی دیگر: هر کس جز آن را که خداوند برگزیده، آرزو نکند، به حسن اختیار خداوند اتکال کرده است و این مرز وقوف بر رضا به قضای شناخته شده است.)

پی نوشت ها:
[1] 1- شرح النهج ابن‏ابی‏الحدید، ج 3، ص 156.
2- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 733، ح 114، و ص 713، ح 9.
3- مجموعه‏ی آثار، نخستین کنگره جهانی حضرت رضا علیه‏السلام، ص 430.
[2] 1- احقاق الحق، ج 19، ص 354، و ص 355 و 357 به نقل از وسیلة النجاة، ص 244 ط مطبعة گلشن فیض فی لکنهو و «سیر أعلام النبلاء» ج 3، ص 262، ط بیروت.
2- البدایة و النهایة، ج 8، ص 43.
3- تاریخ الخلفاء، سیوطی، ص 191.
4- تاریخ دمشق (لابن منظور) ج 7، ص 125.
5- شرح ابن‏ابی‏الحدید، ج 3، ص 156.
6- کنز العمال، ج 3، ص 712، ح 8538.
7- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام ص 561، ح 18.
8- موسوعة المصطفی و العترة، ج 5، ص 125.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir