جنازه

نوع اصطلاح :
عنوان :
جنازه
عدم قیام امام حسن علیه‏السلام برای جنازه‏ای
امام صادق علیه‏السلام از پدرش نقل کرد که روزی امام حسن علیه‏السلام با یارانش نشسته بود، جنازه‏ای را عبور می‏دادند. برخی از یاران بپا خاستند ولی امام علیه‏السلام برنخاست. هنگامی که جنازه از محل دور شد، برخی از یاران به آن حضرت عرض کردند: چرا برای این جنازه برنخاستید؟ در حالی که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم برای جنازه بپا می‏خاست.
امام علیه‏السلام در پاسخ فرمود:
قال علیه‏السلام:
انما قام رسول الله مرة واحدة و ذاک انه مر بجنازة یهودی و کان المکان ضیقا، فقام رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم و کره أن تعلو رأسه [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(رسول خدا فقط یک بار برای جنازه به پاخاست و آن هم جنازه‏ی یک یهودی بود، که پیامبر در مسیر آن نشسته بود و چون راهرو تنگ بود، رسول خدا به ناچار برخاست، چون خوش نداشت جنازه‏ی یهودی بالای سرش واقع شود.)
و در حدیث دیگری آمده: امام باقر علیه‏السلام روایت کرد: روزی جنازه‏ای را عبور می‏دادند و امام حسن علیه‏السلام با یارانش نشسته بود، برخی بپا خاستند. امام علیه‏السلام فرمود:
قال علیه‏السلام:
ماذا صنعتم انما قام رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم تأذیا بریح الیهود [2] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(این چه کاری بود که انجام دادید؟... اینکه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم وقت عبور دادن جنازه‏ی یهودی برخواست، به خاطر این بود که از بوی پلید یهود و جماعت یهودی اذیت نشود.)

پی نوشت ها:
[1] 1- قرب الاسناد، ج 88، ص 292.
2- سنن نسایی، ج 4، ص 47.
3- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 706، ح 1، و ص 708، ح 8.
4- وسایل الشیعه، ج 3، ص 170، ح 3 / 3315.
[2] 1- مجمع الزواید، ج 3، ص 28.
2- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 707، ح 6.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir