پاداش برآوردن حاجت مؤمن

نوع اصطلاح :
عنوان :
پاداش برآوردن حاجت مؤمن
ابن‏عباس روایت کرده امام حسن مجتبی علیه‏السلام در مسجد الحرام معتکف [1] بود، در حال طواف یکی از شیعیان آن حضرت به او مراجعه نمود و گفت: ای پسر پیامبر! من به فلانی بدهکارم اگر صلاح می‏دانی. قرض مرا ادا کن. امام علیه‏السلام فرمود: به خدای این خانه قسم چیزی نزد من نیست. شخص بدهکار گفت: پس از او برای من مهلت بگیر، چون مرا به حبس تهدید کرده است.
امام علیه‏السلام طوافش را رها نموده و به دنبال آن شخص رفت. ابن‏عباس می‏گوید به آن حضرت عرض کردم: آیا فراموش کردید که معتکف هستید؟.
قال علیه‏السلام:
بلی و لکن سمعت ابی یقول: سمعت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم یقول: من قضی أخاه المؤمن حاجة، کان کمن عبد الله تعالی تسعة آلاف سنة، صائما نهاره و قائما لیله [2] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(بلی می‏دانم، ولی از پدرم شنیدم که می‏فرمود: از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم شنید که فرمود: هر کس برای برادر مؤمن خویش یک نیاز برآورده کند همچون کسی خواهد بود که خدای بزرگ را نه هزار سال، عبادت کرده است. در حالی که روزها روزه و شب‏ها تا به صبح در حال عبادت باشد.)

پی نوشت ها:
[1] اعتکاف ماندن مدت زمان معینی (مثل دهه‏ی آخر ماه رمضان یا ایام البیض ماه رجب) در مسجد الحرام یا سایر مساجد و پرداختن به عبادت است به گونه‏ای که در این مدت معتکف حق خروج از مسجد را ندارد.
[2] 1 - بحارالانوار، ج 94، ص 129، ح 5.
2- مستدرک الوسایل، ح ج 7، ص 565 ح 3 / 8900 به نقل از عدة الداعی، ص 192 و 193، ط جدید.
3- مسند الامام المجتبی علیه‏السلام، ص 671، ح 2 و 1.
4- من لا یحضره الفقیه، ج 2، ص 189 و 190، ح 2108 کتاب الاعتکاف.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir